Köpek İlanlarıBoxer Köpek kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Boxer Köpek Yavru

Dünya üzerindeki en sevilen köpek ırklarından biri de Boxer olarak kendini göstermektedir. Türkiye’de de her geçen gün popülaritesi artan Boxer, arkadaş canlısı yapısıyla tam bir dosttur. Son derece kaslı ve güçlü vücudu bulunmaktadır. Aynı zamanda görünüş bakımından yapılı bir duruşa sahiptir. Oldukça zeki ve eğlencelidir. Oyun oynamaya bayılırlar, aynı zamanda çok hareketli oldukları için egzersiz ihtiyaçları çok fazladır. Kavpet.com olarak sizler için hazırladığımız Boxer rehberi makalemizle birlikte, bu ırka dair tüm detayları listeleyeceğiz. 

Boxer Köpek Özellikleri

Boxer, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Bilinen 3, bilinmeyen 5’den fazla ırkın karışımıdır. Bu 3 ırk ise; Bulldog, Dogue, Bull Terrier olarak sıralanmaktadır. Üretim amacı iş köpeği olmasıdır. Bu amaç, yerine tam anlamıyla oturmuştur. Fakat ilerleyen zaman, Boxer’ın çok daha evcil bir hal almasını sağlamış, ev köpeği haline getirmiştir. Artık Dünya genelinde xBoxer bir iş köpeğinden fazla bir aile köpeği olarak nitelendirilmektedir. Boxer, büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Hakkındaki tüm detayları hemen alt bölümde verdiğimiz listemizden öğrenebilirsiniz. 

•    Erkekler için ortalama ağırlık 29-37 kilogramdır.
•    Bu ağırlık değeri dişilerde 25-32 kg arasındadır.
•    Erkekler için ortalama yükseklik 54 – 64 cm aralığındadır.
•    Dişilerde ortalama yükseklik ise 53-61 cm arasında değişim göstermektedir.
•    Kısa, sık ve düz tüy yapısına sahiptir.
•    Tüyleri çizgilidir. Genel olarak beyaz üzeri kahverengi lekeli ya da çizgili bir yapıya sahiptir.
•    Sağırlık, kanser gibi kronik rahatsızlıkları bulunmaktadır.
•    Çok uzun kuyruk yapısına sahiptir. Kulakları düşüktür. Nadiren kalkar.
•    Eğlence konusunda üstüne farklı bir ırk yoktur. Görünüşünün tam tersini yansıtır.

Boxer Köpek Karakteri

Boxer ırkına mensup köpeklerin tamamı son derece eğlencelidir. En önemli özellikleri ise mutlu bir şekilde her oyuna yatkın olmalarıdır. Her ne kadar sert ve bir o kadar da saldırgan bir görünümü bulunsa da; böyle bir durum asla söz konusu değildir. 

Aile köpeği olmak için uygundur. Apartman hayatına uyum sağlayabilir. Fakat günde 4-5 saat boyunca dışarıda koşup, oynaması gerekir. Eğer bu imkan sağlanacaksa apartmanda rahatlıkla beslenebilir. Fakat sağlanmayacaksa bu durumda dışarıda beslemek çok daha faydalı olacaktır. Boxer köpeklerin her köpek ırkında olduğu gibi yavruyken sosyallik eğitiminin verilmesi oldukça önemli bir konudur. Çünkü bu sayede büyüdüğünde çocuklara ve yabancılara karşı son derece arkadaş canlısı olur. Eğer sosyallik eğitimi verilmezse, bu durum tam tersine dönebilir.

Apartmanda yaşayan Boxer ırkının sürekli dışarı çıkması gerektiğini söyledik. Bunun sebebi de büyük bir enerji sahibi olmasıdır. Sadece yürümekle, top vs. şeylerle oynamakla bu enerji giderilemez. Bunun için sürekli olarak koşturmak ve bir o kadar da farklı oyuncaklarla oynatmak gerekmektedir. 

Boxer Köpek Beslenmesi

Boxer beslenmesinde sık yapılan hatalardan biri ev yemekleri verilmesidir. Her köpek ırkında olduğu gibi bu ırkta da ev yemekleri oldukça tehlike oluşturabilir. Özellikle yüksek yağlı gıdalar, zaten kanser tarzı hastalıklara yatkın olan bu ırk için ölümcüldür. Ayrıca kemik gibi maddelerden de uzak tutulması gerekir. Çünkü kemikler de, yine hassas olan sindirim sistemine çok fazla olumsuz durum yansıtabilir. Peki, beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Oldukça basit. Premium mama tercihinde bulunulması gerekir. Bu ırk için özel olarak üretilen mama sayısı oldukça fazla olsa da; Türkiye’de bulmak zordur. Bunun için ırka özel değil, direkt olarak tüm köpeklere uygun mamalar tercih edilebilir. Burada Premium marka olmasının sebebi ise, zengin besin içeriğidir. 

Son derece yüksek enerjisi bulunan bu ırkın, enerjisini gıdalardan alması gerekir. Bu da beraberine o kadar enerjiyi depolayabilecek mama olmasını gerektirir. Dolayısıyla bu da Premium mamalarla mümkündür. 

Boxer Köpek Bakımı

Boxer, bakımı en kolay köpek ırklarından biridir. Kısa ve sık olan tüyleri, sadece haftada 1 kez taranma ihtiyacı duyar. Eğer olağanüstü bir durum meydana gelmemişse banyoya gerek duymaz. Sık bir şekilde yıkanmaktan da pek hoşlandıkları söylenemez. Boxer ırkına mensup köpeklerin her ırkta olduğu gibi kulak ve diş temizliklerine son derece özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca doğru beslemek ve düzenli egzersiz yaptırmak da gerekli olan diğer kurallardır. 

Boxer Köpek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Dünya’nın en popüler köpek ırkları arasında yer alan Boxer ile ilgili olarak oldukça fazla sayıda sıkça sorulan soru bulunmaktadır. Biz sizler için, en sık sorulan soruları bir araya getirdik. Bu sorulara ve cevaplara bakarak, daha detaylı ve nokta atışı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Boxer Nasıl Bir Köpektir?

Boxer, son derece enerjik, neşeli ve mutlu bir köpektir. Oyun oynamaktan fazlasıyla hoşlanır. Geçmiş zamanda iş köpeği olarak üretilmiştir. Fakat günümüzde aile görevi olarak yaşamına devam etmektedir. 

Boxer Köpek Sahibine Saldırır Mı?

Boxer köpek ırkı saldırgan bir ırk değildir. Hele ki sahibine, hiçbir şekilde saldırmayacaktır. Bu sadece bu ırka özel değil, diğer tüm köpek ırkları için geçerlidir. Bir köpeğin sahibine saldırması için çok olağanüstü durumlar gerekir ki bu durumların yaşanma oranı %0,01’dir. Saldırgan tavırlar sergileyebilir, fakat asla sahibine saldırmaz. 

Boxer Köpek Kaç Yıl Yaşar?

Boxer köpek ırkı, yukarıda verdiğimiz beslenme ve bakım talimatlarına uyulursa 10 ila 12 yıl arasında yaşayabilir. Çok iyi bakılırsa eğer yaşam süresi 13 – 14 yıla kadar çıkabilir. Fakat ortalaması 10 – 12 yıl arasında değişim göstermektedir. 
 

Boxer Köpek Fiyatları

Boxer Cinsi köpeklerin 2022 yılı fiyatları 3.000 lira ile 6.500 lira arasında değişmektedir, bu fiyat değişkenliğinin sebrbi köpeklerin, renk, fizik ve secere durumlarıdır .