Belçika Kurdu

18 Kasım 2023

Belçika Kurdu Yavru

 

Belçika Kurdu en güçlü çoban köpeklerinden biri olarak bilinmektedir. Bu ırk Dünya’da farklı şekillerde kullanılmıştır. Aşırı derecede hareketli ve çalışkan bir köpek türüdür. İçgüdüsü çok gelişmiştir. Bu nedenle genellikle polis ekiplerinin yanında görev alan köpek türü olarak bilinmektedir. Çok iyi koku alabildikleri için narkotik köpekleri kategorisinde önemli başarılara imza atmışlardır. Eğitime yatkın olan bu köpekler, eğitimcilerin genellikle tercih ettikleri cins olarak kendini göstermektedir. Sosyal bir şekilde yetiştirilirse çevresine karşı son derece sevecendir. Çocuklar ile çok iyi anlaşır. Diğer cins köpekler ile kolaylıkla uyum sağlayabilir. Yaşadıkları ortamı korur ve benimserler. 

 

Belçika Kurdu Özellikleri

Genel olarak Polis köpekleri olarak bilinen Belçika Kurdu ile ilgili tüm genel özellikler aşağıda yer almaktadır. 

•    25-30 kilo aralığındadır. 
•    Boyları 56 ila 61 cm arasında değişmektedir.
•    Diğer köpeklere göre oldukça zekidir.
•    Vücut yapısı ile tüm dikkatleri toplamaktadır.
•    Tüylerinin rengi siyah ve açık kahverengi olur.
•    Enerjisi çok yüksektir.
•    Çalışkan ve cesurdur.
•    Tüy yapıları oldukça kısa ve parlaktır.
•    Kulakları dik ve uzundur.
•    Çok hassas burun yapıları vardır.
•    Koruma içgüdüsü oldukça fazladır.

 

Belçika Kurdu Karakteri

Belçika Kurdu görüntüsünün zıttı bir karaktere sahiptir. Ürkütücü görünse de oldukça sevgi dolu bir kalbe sahiptir. Zekâsı ve sadakati ile sahibine oldukça kolaylık sağlamaktadır. Cesur ve çevikliği ile sahibini koruma içgüdüsü gelişmiştir. Küçük yaşlarda eğitilmesi gerekmektedir. Eğer eğitilmez ise içine kapanık bir hale gelebilmektedir. Tanımadığı kişilere son derece saldırgan olabilmektedir. Çocuklar ile arası oldukça iyidir. Bu durum aileler açısından da ilgi görmektedir. Kendisi ile ilgilenilmesinden çok hoşlanmaktadır. Çok enerjik oldukları için düzenli olarak aktiviteler yaptırılmalıdır. İnanılmaz derece çalışkandır. Asla yorulmaz ve pes etmez. Eğitiminde oldukça dikkatli ve özenli olunmalıdır.  

 

Belçika Kurdu Beslenmesi

Belçika Kurtlarını besleyebilmek için sahiplerin deneyimli olması gerekmektedir. Beslenme konusunda oldukça dikkat edilmelidir. İlk defa köpek alan bir kişi için uygun bir ırk değildir. Kemik türü yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Bu tür yiyecekler sindirim sisteminin bozulmasına yol açmaktadır. Beslenme için en çok tavsiye edilen ürün Premium kuru mamalardır. Bu mamalar besin değeri yüksek olan mamalardır. Bu da köpeğin sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır. Beslenme konusunda bir diğer önemli kural ise beslenme programı oluşturmaktır. Besinleri saatli bir şekilde vermeye dikkat edilmelidir. Asla yemek kalıntıları ve yağ oranı yüksek besinler verilmemelidir. Beslenme yönünden ise bahçeli ortam tercih edilmelidir.

 

Belçika Kurdu Bakımı

Belçika Kurdu olduğundan fazla bir enerjiye sahiptir. Bu yüzden sürekli olarak yürütülmeli ya da aktivite yapılmalıdır. Oyun oynamayı çok sevmektedir. Enerjilerini atamadıkları zaman eşyalara zarar verme olasılığı artmaktadır. Aileye düşkün bir yapıya sahip oldukları için yalnız kalamazlar. Bu durum yüzünden asla kulübelere kapatılmamalılar. Tüyleri uzun ve kabarık olduğu için haftada bir banyo yaptırılması gerekir. Günlük bakım olarak da kulak ve göz temizliği önemlidir. Nemli bir bez yardımı ile günlük temizlenmelidir. Tırnakları ise düzenli olarak kesilmelidir. Tüyleri isteğe göre sık sık taranabilmektedir. Ev ortamına aşırı uygundur. 

 

Belçika Kurdu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ( S.S.S. )

Belçika Kurdu bilinen özelliği ile çok ilgi görmektedir. Bu ırk hakkında sıkça sorulan soruları, Kavpet olarak hazırladık. İşte bu ırk hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorular:

 

Belçika Kurdu Bakımı Zor Mu?

Görünüşü açısından bakımı oldukça zor gibi gelse de çok kolaydır. Düzenli olarak tüyleri taranır ve banyosu yapılırsa hiçbir sorun kalmayacaktır. Boş kalmayı sevmediği için boş oldukları zaman aşırı derecede agresif olabilmektedir. Aynı zamanda da düzenli olarak muayene kontrolleri düzenli olarak kullanılmalı.

 

Belçika Kurdu Kaç Yıl Yaşar?

Sahibi ile uzun zaman geçiren bu ırk hakkında oluşan sorulardan biri de kaç yıl yaşadığıdır. Sahibi ile aralarında bağ oluşmasının ardından bu tip sorular akla sıkça gelmektedir. Herhangi bir yaralanma ya da ölümcül hastalığa yakalanmadığı sürece 12 ila 15 yıl arasında yaşamını sürdürür. 

 

Belçika Kurdu Fiyatları 2023

Kurt ailesinin en atik çevik ve güçlü türü ırkı olan Belçika kurdu Malinois türünün fiyatları 2023 yılında ortalama  5.000 lira ile 28.500 lira aralığında değişmektedir bu değişkenliklerin sebepleri, yavrunun hırsı, fiziksel yapısı, oyun isteği, kürk yapısı ve şecere durumudur.

 

 

Kavpet.com’daki Belçika Kurdu ilanları için Belçika Kurdu kategorisini lütfen ziyaret edin.

Haber Yorumları