Havanese

18 Kasım 2023

Havanese Yavru

 

Havanese, küçük köpek ırkları arasında en dikkat çekenlerden biridir. Boyutlarına göre son derece güçlü bir kas yapısı bulunmaktadır. Ailesine son derece bağlıdır. Neşeli ve sosyal bir ırk olarak bilinmektedir. Çocuklarla en iyi anlaşan ırklar arasında yer alması, onu oldukça popüler bir ırk yapmıştır. Kavpet.com olarak sizler için hazırladığımız Havanese rehberiyle; bu ırka dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

 

Havanese Özellikleri

Eğitilmeye en uygun köpek ırklarından biri olan Havanese, küçük köpek ırkları kategorisinde yer almaktadır.
•    Erkek ve dişilerde boy yüksekliği eşittir. 15 ila 17,5 arasında değişim gösterebilir.
•    Ağırlık erkekler için 3 ila 6 kilogram arasındayken, dişiler için 3 ila 5 kilogram arasındadır.
•    Ortalama olarak 12 ila 15 yıl arasında yaşam süreleri bulunmaktadır.
•    Tüy yapısı ve renk açısından birçok çeşitte Havanese görmek mümkündür.
•    Sıklıkla kısa tüy yapısı görülür. Fakat bunun yanı sıra dalgalı, kıvırcık, örgülü tüyler de görülebilir. 
•    Tüy tabakası çok uzundur. 15 – 20 cm uzunluğa kadar erişebilir.
•    Tüylerinin rengi inci rengindedir.
•    Kilo almaya meyillidir. Bu sebepten dolayı beslenmesine dikkat edilmelidir. (Detaylar beslenme başlığımızın altında)

 

Havanese Karakteri

Havanese, eğitilmeye en uygun köpek ırkıdır. İnatçı ve bağımsız ruh halinden tamamen uzaktırlar. Pozitif yaklaşıldığı takdirde; şartlar ne olursa olsun pozitif cevap verirler. Fakat ona kötü davranıldığı, kızıldığı ve bağırıldığı takdirde sıkıntı yaşayacaktır. Psikolojisi oldukça hassastır. Sık bir şekilde ilgilenmek ve onun mutluluğu için çabalamak gerekir. Eğer çok sert davranılırsa psikolojik problemler yaşayacaktır. Bu da beraberinde Küçük Köpek Sendromu doğuracaktır. O yüzden olabildiği kadar yumuşak davranılması önerilmektedir.

Ses tonu Havanese cinsi köpekler için en önemli konulardan biridir. Ne kadar yumuşak ve naif bir ses tonuyla konuşulursa o kadar olumlu bir köpek olacaktır. Bu noktada Havanese sahiplerinin, iletişimde nasıl bir ses tonu kullanması gerektiğini önceden belirlemesi gerekir. 

Akıllı, hayat dolu ve ailesine bağlı yapıdadır. Aşırı havlama tepkisi göstermezler. Daha yavru döneminde sosyallik eğitimi verilmelidir. Bu sebepten dolayı yavruyken alınması onun açısından faydalı olacaktır. Sosyallik eğitimi, başta havlama sorunu olmak üzere birçok sorunu ortadan kaldıracaktır. Yabancılara, çocuklara ve diğer ev hayvanlarına karşı oldukça iyi bir karakterdedir. Fakat başka köpeklerle geçinme konusunda biraz asabi olabilirler. Bunun için uzun süre ısınma aşamasından geçmelidir. 

 

Havanese Beslenmesi

Havanese ırkı, yapı bakımından obeziteye en yakın ırklardan biridir. Bu sebepten dolayı normal ırklara 1 dikkat ediliyorsa, bu ırk beslenmesinde 10 dikkat edilmesi gerekir. Havanese ırkı için özel mama çeşitleri bulunmaktadır. Premium markalı bu mamaları satın alarak, onlar için en iyi beslenme düzenini oluşturabilirsiniz. Eğer bu mamalara ulaşma noktasında zorluk yaşıyorsanız, normal Premium mamalar tercih edilebilir. Fakat bu noktada da mamaların besin değerine dikkat etmek gerekir. Besin açısından zengin olmalı, yapay madde açısından düşük olmalıdır. Eğer besin değeri yüksekse; bu köpeğinizin günlük enerji, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılama noktasında oldukça iyi olacaktır. 

 

Havanese Bakımı

Havanese, tüy dökmeyen bir köpek ırkıdır. Bu sebepten dolayı tüylerinin yoğun bir şekilde fırçalanıp taranması gerekmez. Haftada 1 veya 2 kez taranması onun için yeterli olacaktır. Tüylerinin parlak görünmesi isteniliyorsa, özel tüy bakım ürünleri tercih edilebilir. Banyo yapma ihtiyacı çok olmayacaktır. Bu yüzden dolayı sürekli yıkamak gerektirmez. Sadece kirlendiğinde yıkanması yeterlidir. 

Kulak – Göz ve tırnak 3’lemesine yoğun bir şekilde dikkat edilmesi gerekir. Kulaklarda kir oluşumu, birçok enfeksiyonu tetiklediği için kesinlikle günde birkaç kez kulak kontrolü yapılmalı ve herhangi bir şekilde kir varsa, bu kirler alınmalıdır. Yine gözler de aynı şekilde, çapak sorununa karşı günlük olarak kontrol edilmelidir. Eğer çapak varsa; bu çapak sadece nemli bez kullanılarak, deriye sürtmeden bas – çek yoluyla alınmalıdır. 

Tırnak bakımı için doğal aşınma olmadığı takdirde her hafta kesim işlemi uygulanmalıdır. Fakat doğal aşınma görülüyorsa 2 haftada bir de tırnakları kesilebilir. Tırnakları uzun kaldığı sürece ona oldukça zarar vermektedir. Patilerine battığı için; patilerinde acı hissiyatı oldukça yoğun olacaktır. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken son şey de budur. 

 

Havanese Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Havanese ırkı henüz Türkiye’de diğer ırklarla kıyaslandığında çok popüler bir ırk değildir. Fakat kendi çapında popülaritesi elbette bulunmaktadır. Bunun için hakkında birçok soru sorulmaktadır. Gerek tarafımıza, gerekse Google’a yöneltilen sorulara bu başlık altında yanıt veriyoruz. Aklınızdaki tüm soru işaretlerini bu sayede kaldırabilirsiniz. İşte Havanese ve hakkında sıkça sorulan sorular:

 

Havenese Tüy Döker Mi?

Havenese kesinlikle herhangi bir şekilde tüy dökmez. Bu da; tüye karşı alerjisi olan kişiler tarafından tercih edilebileceğini gösterir. Tüy dökmemesi, onun tüy bakımını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca titiz kişiler için de oldukça iyi olacaktır. Bu noktada kesinlikle emin ve rahat olabilirsiniz. Safkan bir havenese asla tüy dökmez. 

 

Havenese Ömrü Ne Kadar?

Havenese ömrü, ortalama olarak 12 ila 15 yıldır. Fakat bu birçok etkene göre değişebilir. Yaşayacağı bir hastalık, beslenme ve bakım koşulları gibi etkenler onun yaşam standartlarını belirler. Yaşam standartları ne kadar yüksek olursa; o kadar uzun süre boyunca yaşayacaktır. 

 

Havenese Kaç Kilo?

Havenese, küçük köpek ırkları arasında yer alan bir cinstir. Kilosu ise 3 ila 6 kg arasındadır. Bu erkekler için geçerli değer olup, aynı ırka mensup dişi köpekler 3 ila 5 kg arasında olmaktadır. Beslenme bölümünde de bahsettiğimiz gibi obeziteye yakınlardır. Bu da; dengesiz beslenmeyle birlikte aşırı kilo sorunu ortaya çıkaracaktır. Beslenmesine dikkat edildiği ve egzersizleri yapıldığı takdirde; herhangi bir sorun yoktur. Bu değerlerin görülmesi %100 ihtimaldir. 

 

Havanese Fiyatları

Havanese köpek fiyatları 2020 yılında 2.000 lira ile 3.500 lira  arasındayken 2021 de artış gösterip 5.000 liraya kadar çıkmıştı, ülkemizdeki artan fiyatlara bağlı olarak 2022 yılında ise havenese fiyatları 4.000 lira ile 15.000 lira arasında değişkenlik göstermektedir.

 

 

Kavpet.com’daki Havanese ilanları için Havanese kategorisini lütfen ziyaret edin.

 

Haber Yorumları