Jack Russell

18 Kasım 2023

Jack Russell Yavru

 

Terrier türleri arasında yer alan Jack Russel, kuşkusuz bu türlerin en sevimlisi ve enerjiğidir. Dünya genelinde rekorlar altına imza atan ‘Maske’de Maske’ filminin oyunculuğunu yapmıştır. Jim Carrey imzalı bu film sayesinde popülerleşen ve bir anda Dünya’nın en popüler ırkları arasına giren Jack Russell; çok farklı bir kişiliğe sahiptir. Tüm bu farkları görmek, hakkındaki tüm detaylara erişmek için; sizler için hazırladığımız rehber yazımızı sonuna kadar okumalısınız. 

 

Jack Russell Özellikleri 

Güçlü, aktif ve oldukça esnek bir köpek olan Jack Russell, yere en sağlam basan köpek ırkları arasında yer almaktadır.
•    Hem dişi hem de erkekler için ortalama yüksekliği 25 – 38 cm aralığındadır. Ağırlığı ise 6 – 8 kg aralığında değişim gösterebilmektedir.
•    Vücudunun uzunluğu yüksekliğinden daha fazladır. 
•    Kafatası düz ve orta genişlikte bir yapıya sahiptir.
•    Yanak kasları son derece gelişmiştir.
•    Çenesi güçlüdür, derin ve geniş bir yapıya sahiptir.
•    Göz çevresi badem şeklindedir.
•    Göz kapaklı sıkı bir yapıya sahiptir. Bu sayede gözleri oldukça belirgindir.
•    İngilizcede “Button Ears” ismi verilen kulak yapısına sahiptir. Kulaklar üst kısımdan başlar ve dik olacakken, birden aşağı düşmüş gibi görünüme sahiptir.
•    Kuyruğu hareket halindeyken dik, dinlenme halindeyken sarkıktır. 
•    Tüy yapısı 3 farklı şekilde olabilir. Ya çok yumuşak, ya çok sert, ya da çok dağınıktır.
•    Soğuk hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. 
•    Dominant olan renk beyazdır. Fakat farklı renkler de görülebilir. Genellikle görülen renk beyazın üstünde siyah ve kahverengi yamalardır. 
•    Bronzun en açık tonundan en koyu tonuna kadar her renk görülebilir.

 

Jack Russell Beslenmesi 

Jack Russell, hangi yaştaysa o yaşa uygun Premium mamalarla beslenmelidir. Tükettiği mamanın tüm besleyici ögeleri içermesi gerekmektedir. Kemik ve yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir. Uzun vadede ise ölümcül hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden kesinlikle uzak tutulması gerekir. Köpeklere özel olarak üretilen küçük bisküvilerden tüketmesinde bir sakınca yoktur. Fakat fazla tükettiği takdirde obezite sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Eğer köpeğin beslenmesi ya da kilolarıyla ilgili endişeleriniz bulunuyorsa, bunu veterinerinize danışarak bir diyet ayarlamalısınız. 

Ödül mamasını çok seven bu ırka, günde 1’den fazla ödül maması verilmemelidir. Çünkü belirli bir süre sonra sürekli onu arayıp, kendi mamasını tüketmemeye başlayabilir. Fazla ödül maması da obeziteye yol açan bir diğer etkendir. 

 

Jack Russell Bakımı 

Jack Russell bakım zorluğu orta seviyededir. Onun tüy tipine uygun bir fırçayla taranması yeterli olacaktır. Böylelikle ölü tüylerden kurtulacak, güzel görünecektir. Normal şartlar altında ayda 1 kez banyo yapması onun için yeterlidir. Fakat doğaları gereği bir anda çamurun içine atlayıp yuvarlanabilir, ya da kömürlerin içerisine tırmanabilir. Kendini kirletme konusunda üstlerine başka ırk yoktur. Buna bayılırlar.  Bu durumlarda hemen banyo yaptırılmalıdır.

Enfeksiyon sorunu meydana gelebileceği için kulakları kulak kirine karşı sürekli olarak gözlemlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınma meydana gelmemişse, tırnak bakımı haftalık düzenli bir şekilde yapılmalı ve kesilmelidir.

Uzatılan tırnaklar hareket halindeyken patisine batacak ve bundan dolayı acı verecektir. Buna kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü Jack Russell canı acıdığı takdirde en huysuz köpeklerden biridir. 

Dişlerinin işlevini kaybetmemesi için sürekli olarak fırçalanması gerekir. Aynı zamanda göz çapağına da dikkat edilmeli, nemli bez yardımıyla çapak temizlenmelidir.

 

Jack Russell Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Jack Russell hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Bu sorular gerek Kavpet.com olarak tarafımıza, gerekse Google’a yöneltilmektedir. Sizler için hazırladığımız soru – cevap listesiyle bu soruların tamamına cevap bulabilirsiniz. İşte Jack Russell ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları:

 

Jack Russell Ev İçin Uygun Mu?

Jack Russell ev için çok uygun bir köpek değildir. Bahçeli evler onun için daha uygun olacaktır. Fakat bu apartmanda yaşayamaz anlamına gelmez. Eğer evin sık sık dağılmasını göze alıyor, günde 5-6 saat dışarı çıkabiliyorsanız evde besleyebilirsiniz. Aynı zamanda ev içerisinde farklı bir hayvan olmaması gerekir. Eğer varsa, yavruluktan itibaren alıştırılması faydanıza olacaktır. Yoksa sık sık kavgalarını ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer hamster tarzı evcil hayvanınız varsa, Jack Russell onu avlayacaktır.

 

Jack Russell Terrier Ne Kadar Büyür?

Jack Russell Terrier, iyi bakıldığı takdirde; ortalama olarak 38 santimetreye kadar uzayabilir. Normal boyutları ise özelliklerinde de bahsettiğimiz üzere 25 – 38 cm aralığında değişmektedir. Kilogramı ise sağlıklı beslendiği takdirde 8’e kadar çıkacaktır. 8’den sonrası obezite olarak değerlendirilmektedir.

 

Jack Russell Terrier Fiyatları 2023

Maske filminin kahramanı Jack russel terrier ırkının fiyatları 2023 yılında 4.000 lira 8.500 lira arasında değinmektedir. Bu fiyatların değişkenliğini sağlayan birçok etken vardır şecere aşı durumu anne babası gibi durumlar değişim sebeplerindendir.

 

 

Kavpet.com’daki Jack Russel ilanları için Jack Russel kategorisini lütfen ziyaret edin.

 

Haber Yorumları