Van Kedisi

17 Kasım 2023

Van Kedisi Yavru

 

Van Kedisi, bir gözünün diğerinden farklı bir renkte olması ile ünlenmiştir. Bunun dışında bembeyaz tüyleri ve yumuşak vücudu ile de görenleri kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Yapı olarak çok esnek bir iskelet sistemine sahip olan Van Kedisi diğer kedi ırkları içerisinde nadir bulunan bir cins olarak tanınır. Bakışları oldukça yumuşak ve derindir. Bunun yanı sıra oyunculuğu ve meraklı yapısı ile de karakterini öne çıkartmaktadır. 

 

Van Kedisi Kişilik Ve Karakter Özellikleri

Van Kedisi Türk kedisi olarak da bilinmektedir. Orta Doğu’dan gelen cins bir kedi ırkıdır. Van Kedisi genellikle Türkiye’de rakımı yüksek olan ve dağlık bölgelerde daha fazla yaşamaktadır. Özellikle Van Gölü ve çevresinde yaşadıkları bilindiği için adını da bu bölgeden dolayı almıştır. Van Kedisi vücut olarak çok esnek bir yapıya sahiptir. Bu esnekliği aynı zamanda çok daha sağlam ve güçlü bir vücuda sahip olmasının da en önemli nedenlerinden biridir. Yere oldukça sert bir şekilde basan bacaklara sahip olan Van Kedisi güçlü bir kedi ırkı olarak tanınır. Yavru iken Van Kedisi sahiplenecekseniz tam erişkinlik dönemine 3 ile 5 sene arasında ulaşabilecektir. 

Van Kedisinin diğer pek çok kedi cinsinden ayrılan en önemli özelliklerinden birisi de suyu oldukça sevmesidir. Çok sıcakkanlı nazik ve sevgi dolu bir kedi olmasının yanı sıra yüksek zekâları ile de ön planda yer alırlar. Çok hareketli bir yapıya sahip olarak tanınan Van Kedisi uysal olduğu zamanlar dışında sürekli sahibi ile oyun oynamak isteyecektir. Van Kedisinin sürekli oyun oynaması ve hareket etmesi aslında kendi iskelet sistemi için de oldukça faydalıdır. Bunun için de diğer pek çok kedi türüne göre Van Kedisinin yaşadığı yerin biraz daha geniş bir alan olmasına dikkat edilmelidir. 

Sahipleri ile sürekli oyun oynamak istiyor olsalar da en sevdikleri şeylerden birisi de sahiplerinin kucağında yatmak ve dinlenmektedir. Oldukça akıllı bir kedi türü oldukları için de sahiplerini hemen benimserler ve ona sevgi ve saygı duyarlar. Uzun süreler boyunca kucakta yatma alışkanlığı yoktur. Belirli bir zaman sonra sıkılacak ve oyun oynamak isteyecektir. Van kedileri sürekli olarak ve fazla şekilde ses çıkartabilirler. Aslında bu sesler sahipleri ile etkileşime geçebilmek içindir. Oldukça tiz bir ses tonuna sahiptirler. Su ile olan yakınlıkları da diğer kedi cinslerine göre çok daha fazla olduğu için Van Kedisi cinsi bu özelliği ile insanları da şaşırtmaktadır. 

Oyuncu bir Kedi cinsi oldukları için yüksek bir enerjiye sahiptirler. Bunun için özellikle yavruluk döneminden sonra onun enerjisine ayak uydurmanız sahibi olarak biraz zaman alabilir. Van Kedisi sahipleri genellikle sıcakkanlı ve uyumlu bir kedi cinsi olarak tanımlamaktadırlar. Sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Bunun için de bağışıklık sistemlerinin kuvvetli olması sık sık hastalanmalarının da önüne geçer. Sahipleri ile sürekli olarak iletişimde kalmak isterler. Ayrıca sahipleri tarafından ilgisiz ve sevgisiz bırakıldıklarında da üzülerek psikolojik olarak etkilenirler. 

Van Kedisi cinsi çok hızlı bir şekilde hem sahiplerine hem de yaşadıkları ortama uyum sağlayabilir ve alışabilir. Bunun için de geçici bir süreliğine farklı bir yerde kalıyor olsa da yeni gideceği yere alışmakta da zorlanabilir. İnsanlarla en fazla iletişime geçen kedi cinsi olarak bilinirler. İnsanlar ile çok yakın bir bağ kurdukları için de sürekli olarak temas etmek ve sahibinin kucağında yatmak ister. Van Kedisi sahibi iseniz sizin sevginiz ve ilginiz onun bir ömür boyu mutlu olması için yetecektir. 

Van Kedileri de tıpkı Bengal kedileri gibi suya karşı ilgi duymaktadır. Genellikle kedi cinslerinin pek çoğunun sudan kaçma eğilimleri bulunmaktadır. Ancak Van Kedileri bu konuda pek çok kişiyi şaşırtacak derecede suya ilgi duymakta ve sevmektedir. Özellikle pek çok Van Kedisi sahibi akan suyu izlediklerine şahit olduklarını dile getirmektedir. Bunun için de hem su ile oynamayı hem de banyo yapmayı oldukça severler. Banyo yaparken eğlendiklerini ve oyun oynadıklarını bile görebilirsiniz. Belirli bir zaman sizi gözlemleyerek kapalı olan bir musluğu bile açmayı öğreneceklerdir. 

Van Kedileri sadece bu özellikleri ile değil fiziksel özellikleri ile de dikkat çeken bir kedi cinsidir. Özellikle gözlerinin birinin mavi diğerinin de kehribar rengi olması ile tüm kedi cinslerinden ayrıt edilmektedir. Neredeyse bir ceviz büyüklüğünde olan büyük ve iri gözlere sahiptirler. Ayrıca Van Kedilerinin altıncı his olarak da en güçlü hislere sahip olan kedi türü olarak bilindiğini de belirtmek gerekir. Özellikle yaşadığı yerde mutsuz ve üzüntülü birisi var ise onu teselli etmek ve enerjisini yükseltmek için onunla oyun oynamak isteyecektir. Kucağına yatarak üzüntüsünü gidermeye de çalışabilir. Van Kedileri ayrıca sosyal bir hayvan olarak da bilinirler. Eğer farklı cins kediniz daha var ise onunla da uyumlu bir şekilde arkadaş olacak ve oyunlar oynamak için uğraşacaktır. 

 

Van Kedisi Fiyatları 2023 

Van kedileri çok eski bir geçmişe sahip olan ve dünya üzerindeki en özel kedi cinslerinden biridir. Ancak genetik yapısını korumak için artık ihraç edilmesi yasaklanmıştır. Bunun için de Van kedilerinin fiyatları diğer pek çok kedi türüne göre biraz daha pahalıdır. Ortalama olarak 2023 yılında  2.700 TL ile 5.000 TL arasında değişen fiyatlardan bahsedilebilir. Ancak kedinin yaşı ve cinsiyeti fiyatlarda farklılığa neden olabilir.

NOT:  Sizler de barınaklardan veya gönüllü olarak sahiplendiren kişi veya sitelerden kedileri sahiplenebilirsiniz. Güvenilir bir site arıyorsanız Kavpet.com doğru adrestesiniz. Onlara sıcak bir yuva ve sağlıklı bir yaşam vermeniz onların sizi bir ömür boyu sevmesi için yeterli olacaktır. 

 

Kavpet.com’daki Van Kedisi ilanları için Van Kedisi kategorisini lütfen ziyaret edin.

Haber Yorumları