Cavalier King Charles

11 Kasım 2023

Cavalier King Charles Spaniel

 

Minik, şirin ve bir o kadar da ciddi görüntüye sahip olan Cavalier King Charles, en arkadaş canlısı köpek cinsidir. Çocuklarla, diğer hayvanlar ve köpek cinsleriyle çok iyi anlaşabilir. Bu özelliği onu çok daha şirin ve ilgi çekici hale getirmiştir. Başından başlayıp, kulaklarından boynuna kadar sarkan tüyleriyle ün yapmıştır.

Bu cinsle ilgili tüm merak edilenlere ve bilgilere rehberimizden ulaşabilirsiniz.

 

Cavalier King Charles Özellikleri 

Boyu ortalama olarak 30 – 33 cm aralığında olup; ağırlığı ise 5-8 kilogram aralığındadır. Bu ağırlıklar günümüz şartlarına göre değişim gösterebilir.
•    Yaşam süreleri 12 – 15 yıl aralığında değişmektedir. 
•    Son derece enerjik bir yapısı vardır. 
•    Oldukça zeki bir ırktır. Eğitile bilirlik seviyesi yüksektir.
•    Sosyallik konusunda,  1. Sırada yer alan süs köpeğidir.
•    Siyah ve Bronz, 3 renk, Blenheim ve Ruby şeklinde 4 farklı şekilde ayrılır.
•    Koruma içgüdüsü süs köpeği olması sebebiyle çok gelişmemiştir.
•    Egzersiz ihtiyacı orta seviyededir.
•    Oyunculuk açısından oldukça aktif bir köpektir.
•    Sadıklığı üst düzeydir.

 

Cavalier King Charles Karakteri 

Dost canlısı ve oldukça iyi bir karaktere sahiptir. Cavalier King Charles; sempatik hareketleriyle hem kendini, hem de çevresini eğlendirmektedir. Yabancılarla anlaşabilip kolay eğitildiği için apartman dairelerinde beslenebilir. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşan bu cins, saatlerce hiç yorulmadan oyun oynayabilir. 

Ailesiyle zaman geçirmekten oldukça keyif alır ve sahibinin yanından ayrılmak hoşuna gitmez. Bundan dolayı günün her saati yan yana olabilirsiniz. Havlama alışkanlıkları yok denilecek kadar azdır. Canı yanmadığı sürece havlamaz. Çok nadiren de olsa inatçı olabilen King Charles’in bu inatçılığını mama vererek kırabilirsiniz. Farklı bir ortama girdiğinde ise ilk olarak o ortamda çekingen hareket eder. Alıştıktan sonra kendi evindeymiş gibi rahat olabilir. 

 

Cavalier King Charles Beslenmesi 

Beslenmesi diğer tüm süs köpeklerinde olduğu gibidir. Sadece Premium mamalar tercih edilmelidir. Boyutunun düşük olması, beraberinde sindirim sisteminin zayıf olması sorununu getirmektedir. Zaten zayıf olan sindirim sistemine bir de kemik ve yüksek yağ oranlarına sahip gıda yükü binerse, çökme tehlikesi yaşanabilir. Bu da ne yazık ki ölüme kadar giden, oldukça uzun soluklu süreci başlatır. Yaşanmaması için beslenmesinde sadece kuru ve yaş mama tercih edilmelidir.

Özel bir ırk olan Cavalier King Charles’e her mama verilmemelidir. Kalite olarak kendisini kanıtlamış ve marka haline gelmiş “Premium” adı altında satılan mamalar kullanılmalıdır. Çünkü bu mamalar zengin besin içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirmektedir. Ayrıca gün içinde enerjisini eksiksiz bir şekilde almasını sağlayacaktır.

 

Cavalier King Charles Bakımı 

Cavalier King Charles’in de, diğer köpekler gibi en önemli bakım noktalarından biri tüyleridir. Tüyleri her hafta düzenli olarak birkaç kez taranıp fırçalanmalıdır. Banyo konusunda hassas bir ırk olup, suyu pek sevmemektedir. Bu sebepten dolayı gerekmediği takdirde banyo yaptırılması tavsiye edilmez. Ortalama olarak 12 – 15 yıl arası ömre sahiptir.

Bu kronik rahatsızlıkların sonucu genelde ölümdür. Bu yüzden özellikle beslenmesine son derece dikkat edilmelidir. Sıcak hava ve anesteziye karşı son derece duyarlıdırlar. 

Kulak temizliği, göz temizliği ve tırnakları da bir diğer önemli noktalardır. Kulaklarında oluşan kiri temizlememek, birçok iltihap riskini beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı günde birkaç kez kulakları kontrol edilmelidir. Temizlerken de asla kulak çöpü tarzı yabancı maddeler kullanılmamalıdır. Göz çapağı da günde birkaç kez kontrol edilmeli ve oluşmuşsa; nemli bir bez yardımıyla alınmalıdır. Hem kendi sağlığınız, hem de evcil dostunuzun sağlığı için çıplak elle temas etmemelisiniz. Tırnaklarını da haftada 1 kez kesmeniz yeterli olacaktır. Kesilmediği takdirde patisine batarak beraberinde acı getirebilir.

 

King Charles Ömrü Ne Kadar?

Cavalier King Charles, 12 ila 15 yıl arasında ortalama yaşam süresine sahiptir. Bu, herhangi bir rahatsızlık yaşayıp yaşamadığına, bakım şartlarına göre değişim gösterir. Bu süre, bakımları ve beslenmesi eksiksiz bir şekilde yapılan Cavalier King Charles için geçerlidir.

 

Cavalier King Charles Fiγatları 2023

Cavalier King Charles Fiyatları 2023 yılı ise artış göstermiş olup 7.900 lira ile 15.000 lira arasında seyretmiştir. Bunu etkileyen birçok sebep vardır; şecere, aşı yaş gibi etkenler değişkenlik gösterebilir.

 

 

Kavpet.com’daki Cavalier King Charles ilanları için Cavalier King Charles kategorisini lütfen ziyaret edin.

 

 

Haber Yorumları