Toy Poodle

6 Kasım 2023
Toy Poodle

POODLE

 

Adından da anlaşılacağı üzere tam bir oyuncak köpek olan Toy Poodle’ın en bilinen özelliği oyuncaklarla sık sık karıştırılmasıdır. İnanması her ne kadar güç olsa da, gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki; bu köpek oyuncak değildir. Canlıdır. Son derece oyuncu ve hareketli olan bu canlılar; eğlenceli olduğu kadar depresiflerdir. Bu da onlarla yoğun ilgi gösterecek sahip bulması gerektiği anlamına gelir. O sebepten dolayı, Toy Poodle sahiplenmek isteyenlerin de aynı enerjide olmaları gerekir. Kavpet olarak sizler için kapsamlı Toy Poodle rehberi hazırladık. Rehberimizle; bu canlılara dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Toy Poodle Özellikleri 

 

Toy Poodle diğer adıyla kaniş olarak bilinen bu ırk özellikleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır, Kaniş Familyasına dâhil bir ırktır; Fakat biz yine de sizi yormamak adına, en önemli özelliklerini sıralayacağız. Kıvırcık tüyleri, şirin mi şirin dil çıkarması sizi oldukça etkilemiş olabilir. Özelliklerini duyunca daha da etkileneceğinizden emin olabilirsiniz.

•    Diğer köpek ırklarına göre oldukça kaliteli bir kürk ve zekâya sahiptir.
•    Tüyleri kıvırcıktır, bu da pelüş görüntüye sahip olmasını sağlar.
•    Diğer minyatür köpek ırklarına göre burun yapıları bir tık uzundur.
•    Bacak yapıları uzundur. Bu da onların atletik görünüm kazanmasını sağlar.
•    Minyatür boyutu 28 – 45 cm aralığındadır.
•    Standart boyutu 45- 60 cm aralığındadır. (Bu değerler günümüz şartlarına göre + / - 1 – 2 cm değişebilir.)
•    Ağırlığı 1,8 ila 2,8 kilogram arasındadır.
•    12 – 15 yıl arası yaşam süreleri bulunmaktadır.
•    Çok meraklı bir cinstir, bu sayede eğitimi kolaydır.
•    Sahibine karşı sevgi doludur, sert bir tavır görmediği sürece her an yanında olur. 
•    Sert tavırlar, dışarı çıkamamak ve oyun oynayamamaktan dolayı depresyona girebilir.
•    Agresif hiçbir tavrı yoktur. Çok üzerine gidilirse havlayabilir.
•    Sürekli oyun oynamak isterler, enerjisi uyku esnasında olmadığı süre zarfında oldukça yüksektir.

 

Toy Poodle Karakteri 

 

Toy Poodle karakter özelliklerine bakıldığında; tüm kişilik özelliklerinden önce oldukça zeki bir ırk olduğu söylenebilir. Zeki olmasının yanında sahibine karşı muhteşem bir bağa sahiptir. Sadakatini asla yitirmez. Eğitim seviyesi de diğer minyatür köpek ırklarına göre oldukça yüksektir. Bu; onların çok daha kolay sosyalleşmesini sağlamaktadır. Duygu yoğunluğu fazladır, birçok içgüdüsü vardır ve olumsuz durumlara karşı anlık tepki verebilir. Oldukça atik ve aktif bir canlıdır.

Oyun oynamak ve eğlence onun için her şeydir. Bunun için Toy Poodle sahiplenmek isteyen kişinin de aynı enerjide olması ve onu bu duygulardan mahrum bırakmaması gerekir. Eğer tersi durum gerçekleşirse depresyon süreci başlayacaktır. Bunun sonucunda ise hayvanınız yattığı yerden asla kalkmak istemeyecektir. Onu ancak bir ödül maması yattığı yerden kaldırabilir. Toy Poodle ırkına karakter ve özellik olarak benzeyen ve bu ırktan türeyen Maltipoo ırkı da ev içinde beslenmeye ideal ırklardan biridir, Maltipoo ırkı Poodle ve Maltese Terrier eşleşmesinden dünyaya gelen Köpek Cinsi olarak bilinir.

 

Toy Poodle Beslenmesi 

 

Toy Poodle beslenme noktasında Pomeranian boo gibi cinslerde olduğu gibi; çok dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Çünkü özellikle boyutları sebebiyle sindirim sistemleri oldukça hassastır. Bu hassasiyet onlara birçok yiyecekte kısıtlanma gereksinimi doğurmaktadır. Bu sebepten dolayı Toy Poodle cinsi köpeklerin tek tüketmesi gereken gıda yaş ve kuru mamadır. Tabi her kuru ve yaş mama da verilmemelidir. Günümüzde kendini kanıtlamış, marka değeri oluşturmayı başarmış mamalar tercih edilmelidir. 

Bu mamalar hem Toy Poodle ırkının sindirim sistemini güçlendirirken, hem de bağışıklık seviyesinin artmasını sağlamaktadır. Çok yağlı gıdalardan ve kemikten olabildiği kadar uzak tutulmalıdır. Çünkü bunlarla teması dahi, birçok zarar görmesine sebep olabilir.

 

Toy Poodle Bakımı 

 

Evet, geldik en önemli konuya! Toy Poodle bakımı… Bu cinsin bakımı abartıldığı kadar zor olmasa da; diğer ırklara göre bir tık zordur. Bunun sebebi ise tüyleridir. Kıvırcık saçlı kişiler bunu çok daha iyi bilir ki, taramak bir hayli zordur. Toy Poodle da bu şekilde tarama noktasında bir takım zorluklar çıkarsa da; bu anlar size oldukça eğlenceli gelecektir. Haftada en az 2-3 kez tüylerinin taranması ve birbirine karışmaması için fırçalanması gerekmektedir. 

Toy Poodle, tırnakları çabuk uzayan ve bununla doğru orantıda oldukça hareketli bir köpektir. Eğer tırnakları düzenli olarak kesilmezse, her hareket ettiğinde patisine batacaktır. Bu da beraberinde acı yaşamasına sebep olacaktır. Onun için tırnak bakımında son derece titiz olunmalıdır. Uyandıklarında genelde gözlerinde çapak olan Poodle’lar günde 2 kez göz bakımından geçirilmeli ve çapak varsa, bu çapaklar nemli bezle alınmalıdır.

 

Toy Poodle Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

 

Toy Poodle, Türkiye’de en popüler süs köpekleri arasında yer almaktadır. Bu da beraberinde hakkında birçok şeyin merak edilmesini getirmiştir. Hem tarafımıza ulaştırılan sorular, hem de Google’da aranma hacmi yüksek sorulara baktığımızda, soruların genellikle aynı olduğu görülmektedir. İşte sık sorulan sorular ve cevapları:

Toy Poodle Bahçede Bakılır Mı?

 

  • Toy Poodle, her ne kadar hareketli bir hayvan olup, özgür alan istese de; bahçede bakılması uygun değildir. Çünkü minyatür boyutlarda olması sebebiyle, birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Özellikle havanın geceleri soğuk olduğu bölgelerde, kesinlikle önerilmez. Çünkü soğuğa karşı dirençli bir hayvan değildir ve çabuk hastalanabilir. Bu da beraberinde ölüm gibi oldukça trajik bir olayı doğurabilir. Bunun için kesinlikle evde bakılmalıdır. 

Toy Poodle Tüy Döker Mi?

 

  • Tüyleriyle öne çıkan Toy Poodle, kesinlikle tüy dökmemektedir. Bu her ne kadar “nasıl tüy dökmez?” Sorusunu akıllara getirse de; tüy yapısı diğer köpek ırkları arasında oldukça kaliteli seviyede olduğu için, bu gayet normaldir. 

Toy Poodle Nasıl Tıraş  Edilir?

 

  • Toy Poodle tıraşı oldukça önemli bir konudur. Farklı tıraş modelleriyle, çok farklı tipler elde edilebilir. Nasıl ki insan saç tipiyle değişebiliyorsa; köpekler de tıraşlarıyla değişir. Tüyleri oldukça hassas olan Toy Poodle ırkı için evde tıraş asla önerilmez. Pet shop,  veteriner ya da pet kuaförlerde özel makaslarla tıraş edilmelidir. Çünkü evde tıraş edildiğinde hem tüy dokusu zarar görebilir, hem de hayvan depresyona girebilir.

 

  • Pet kuaförler özel makaslarla, dilediğiniz modelde tıraş yapabilmektedir. Hayvanın tıraş psikolojisinden anladıkları için de hiçbir sorun olmadan hayvanınızı güzelce hazırlayıp sizlere teslim etmektedir. 

Toy Poodle Fiγatları Ne Kadar?

 

  • Toy Poodle fiyatları 2023 yılında 16.000 TL ila 38.000 TL aralığında değişmektedir. Fiyatları etkileyen birçok kriter vardır. Safkan olup olmaması, şecere belgesine sahip olup olmaması gibi etkenler ilk sırada gelmektedir. Bunun yanı sıra; sağlık durumu, yaşı, rengi, ebeveynlerin gen yapısı da bir diğer önemli faktörlerdir. 

Ücretsiz Toy Poodle Sahiplendirilir Mi?

 

Ücretsiz Toy Poodle sahiplendirilir mi? Ücretsiz Toy Poodle sahiplenme ve sahiplendirme ilanları Kavpet'te az da olsa görülmektedir. Toy poodle genel olarak ücretli sahiplendirme ilanları listesinde yer aldığından, ücretsiz Toy Poodle sahiplendirme ihtimali biraz düşüktür. Ancak Kavpet'de ücretsiz Toy Poodle sahiplendirme daha önceki ilanlarımızda karşılaştığımız bir durumdur. Buna istinaden Kavpet'deki ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. 

 

Kavpet.com’daki Toy Poodle ilanları için Toy Poodle kategorisini lütfen ziyaret edin.

 

Haber Yorumları