British Shorthair

11 Kasım 2023

British Shorthair Yavru

 

“Duman” ismiyle ya da “Duman Kedisi” popüler olan, evin içerisinde saatlerce uzanıp kalabilen British Shorthair asil Kedi ırklarındandır. Tüy boyutu oldukça kısa ve sıktır. Dünya genelinde düzenlenen birçok yarışmadan derece alan British Shorthair, günümüzde en çok İran Kedisi ile kıyaslanmaktadır. 

 

British Shorthair Özellikleri 

British Shorthair  vücut yapısı bakımından çok güçlü ve heybetli bir yapıya sahiptir. Uzaktan bakıldığında her ne kadar bir tüy yumağı gibi görünse de; kas dokusu oldukça gelişmiştir. Yuvarlak yapıda olan kemikleri kırılmaya karşı son derece dayanıklıdır. British Shorthair ile ilgili tüm özellikler aşağıda sıralandığı gibidir:

•    Geniş, yuvarlak kafa yapısına sahiptir.
•    Kulakları genel olarak ters V şeklindedir ve diktir.
•    Kulak büyüklüğü orta seviyededir ve geniştir. 
•    Bakır, kehribar, yeşil ve mavi göz rengine sahip olabilir.
•    Kısa ve ince kuyruğa sahiptir.
•    5 – 10 kilogram arası ağırlığa sahiptir. 
•    Gri ve mavi tonlarında tüy rengi bulunmaktadır. Tüyleri oldukça yumuşaktır.
•    Yaşam süreleri 14 – 20 yıl arasında değişmektedir. Bakımları eksiksiz bir şekilde yapılır, düzenli olarak kontrole götürülürse 20 yıl boyunca yaşadığı görülmüştür.
•    Evde yalnız kalabilir. Çocuklarla ve ev halkıyla iyi geçinip, oyun oynayabilir. Fakat en sevdiği şey yatmaktır.

 

British Shorthair Karakteri 

British Shorthair karakter bakımından diğer kedi ırkları arasında en uysal karaktere sahip kedidir. İnsanlarla, yabancılarla ve diğer ev hayvanlarıyla arasında herhangi bir husumet olmaz. Oldukça iyi bir şekilde geçinip, bulunduğu ortama kısa sürede uyum sağlayabilir.

Zekâ seviyesi oldukça yüksek olan British Shorthair, yaramazlık yapmaktan pek hoşlanmaz. Ağır abi modunda takılır ve ne kadar tek başına kalırsa kalsın, evin hiçbir yerine zarar vermez. Uzaktan bakıldığında tembel olarak görünen British Shorthair hakkında bilinen bu bilgi yanlıştır. Onun hareketli bir canlı olması ve oyun oynayabilmesi için ona uygun ortam hazırlanmalıdır. Diğer kedi cinslerinin tam tersine, koşarak ortalığı dağıtmaz.

Yüksekten eşya atma hobisi yoktur. Sahibiyle oyun oynar ve ona uyum sağlayarak komutlarını dinler.

Sakinliğiyle çoğu zaman sinirlendirebilen British Shorthair kedileri, gerektiğinde kendilerini çok iyi şekilde savunurlar. Fakat bu sadece zarar gördüğü durumda geçerlidir. Herhangi bir zarar görmezse savunma moduna girmeyecektir. Kişilik yapısı çok sağlamdır ve olgun hareketleriyle özellikle hayatı yavaş yaşamayı sevenleri etkilemektedir. 

 

British Shorthair Beslenmesi 

British Shorthair kedilerin beslenmesinde çok hassas davranılmalıdır. Çünkü sindirim sistemi oldukça hassas bir canlıdır. Yemek artıklarından vs. uzak tutulmalıdır. Her ne kadar yemek yediğinizde masanıza yaklaşacak olsa da; uzaklaştırmalısınız. Çünkü yabancı gıdalar, hem besin içeriği yönünden hem de sindirim yönünden hayvanı zorlayacaktır. Sadece bu ırka özel üretilen Premium mamalar mevcuttur. Bu mamaları tükettirmeniz, hem kedinizin sağlığı açısından hem de enerjisini alması açısından önemlidir.

Eğer British Shorthair’e özel olan mamalardan bulamıyorsanız, yine Premium marka olan genel kedi mamalarından kullanabilirsiniz. Toplumda oldukça yanlış bir algı olan süt de, British Shorthair cinsi kediler ve diğer tüm kediler için çok zararlıdır. Bunun için süt tüketmesi de asla tavsiye edilmez.

 

British Shorthair Bakımı 

Kısa ve bir o kadar da sık tüylere sahip olan British Shorthair bakımı kolaydır. Tek katmanlı tüy yapısı sayesinde kırık tüy problemi yaşamamaktadır. Bundan dolayı diğer kediler gibi sık bir şekilde bakım ihtiyacı yoktur. Haftada maksimum 2 kez fırçalanıp, taranmalıdır. Dokunulduğunda kadifemsi tarzı yumuşaklıkta olan tüyleri çok sık olmasa da; dönemsel olarak dökülmektedir. Fakat bu dökülme, gözle görülmeyecek kadar az olduğu için herhangi bir sorun yaşatmayacaktır.

Göz çapağına dikkat edilmesi gerekir. Günün büyük bölümünü uyuyarak geçirebilen bu kedi cinsinin gözünde en ufak miktarda çapak görüldüğünde dahi hemen alınmalıdır. Çapak alınırken nemli bez kullanılmalı ve bas – çek yöntemi tercih edilmelidir. Asla çıplak elle temas edilmesi önerilmez. 

 

British Shorthair Nereli?

British Shorthair, İngilterelidir. Tarih 19. Yy’i gösterdiğinde ün kazanmıştır. Üreticisi Dünyaca ünlü kedi üreticisi Harrison Weir’dir. Weir, bir kedi yarışmasına ürettiği British Shorthair cinsi kediyi sokarak Dünyaca ünlü olmasını sağlamıştır.

 

British Shorthair Göz Rengi Değişir Mi?

British Shorthair farklı göz renklerinde görülebilir. Fakat göz renginin değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani farklı kedilerde, farklı renkler görülmesi normaldir. Ama bir kedinin göz rengi kehribarken, maviye dönmesi normal değildir. Yaşanma olasılığı çok düşüktür. Bu cins kedilerin göz renkleri genel olarak kehribar rengi, yeşil ve mavidir.

 

British Shorthair Ne Kadar Yaşar?

Uysal karakteri, her fırsatta belli ettiği yüksek zekâ ve kavrayışı, her ortama kolay uyum sağlaması ve sevecenliği ile en popüler kedi ırklarından biri olan British Shorthair, doğru beslenme ve bakım koşulları sağlandığı takdirde 12 ile 17 yıl boyunca hayatımızın neşe kaynağı olmaya devam edebilir.

 

British Shorthair Fiγatları 2023

Kedigillerin en  nadide en değerli ırklarından olan British Shorthair ırkının fiyatları da çok değişkenlik gösterebiliyor bu değişikliğin sebepleri ise; safkan olup olmaması, şecere durumu, kendi rengi ve varsa şeceresinde taşıdığı renklerdir, şaşırmamak elde değil ki 2023 yılında ise brirtish shorthair kedi ne kadar ? diye merak ediyorsanız  İngiliz kedisi fiyatları 4.500 lira ile 19.500 lira arasında değişmektedir.

 

British Shorthair Hangi Irk Kedilerle Eşleşebilir? 

 

British Shorthair genetik bir rahatsızlık taşımadığı için her kedi ırkı ile eşleşebilir, ancak ırk özellikleri bozulmaması adına kendi ırkıyla eşleşmesi doğrudur, bunun yanında Scottish Fold ve  Scottish Straight ırkları ile de eşleşmelerinden sağlıklı ve çok güzel yavruları olmaktadır. Bu eşleşmelerden dünyaya gelecek yavrular Scottish Straight olarak sınıflandırılırlar. Bu Irklardan ayrı olarak önerilmese de Siyam Kedisi ile de eşleştirilmektedir.

 

 

Kavpet.com’daki British Shorthair ilanları için British Shorthair kategorisini lütfen ziyaret edin.

Haber Yorumları