Kedi İlanlarıScottish Fold kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Scottish Fold Yavru

Dünya üzerinde en akıllı kedi ırklarından biri Scottish Fold’dur. Oldukça sakin, uysal ve cana yakın olan bu ırk, sevimliliğiyle büyülemektedir. Bu ırkla ilgili miyavlamasını duyan bir kişinin, bir daha miyavlaması için saatlerce bekleyeceğini söyleyebiliriz. Çünkü oldukça muhteşem bir ses tonu vardır ve en zor dönemlerde dahi huzur vermektedir. 

İnsanlarla çok iyi bir şekilde iletişim kurabilen Kedi Cinsi olan Scottish Fold, tam bir oyun kedisidir. Köpek gibi hareketler sergilemesiyle bilinmektedir. Sahibine atılan bir oyuncağı hemen kapıp geri sahibine getirecek kadar akıllıdır. Kavpet.com olarak; siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladığımız rehberimizle tüm detayları öğrenebilirsiniz. 

Scottish Fold Özellikleri 


•    Büyük ve kıvırcık kulak yapısına sahiptir. 
•    Gözleri oldukça parlaktır ve farklı kedilere benzemeyen kendine has yapısı vardır.
•    Dünya’nın en popüler kedi ırkları arasında yer almaktadır.
•    İran, Exotic Shorhair, American Shorthair ve Birman’ın çiftleştirilmesiyle üretilmiştir.
•    Kafa yapısı basık ve yuvarlaktır.
•    Tüyleri farklı renklerde olabilir. Bilinen 7 farklı Scottish Fold rengi vardır.
•    Tüyleri uzun veya kısa yapıda olabilir. Oldukça yumuşaktır ve ipeksi görünüme sahiptir.
•    4-6 kilogram aralığındadır. (Günümüz şartlarına göre +/- 1,2 kg değişim görülebilir.)

Scottish Fold Karakteri 

Scottish Fold , rutin geçen bir hayattan çok zevk almaktadır. Onun için programlar oldukça önemlidir. Yemek saatinin belirli olması gerekir. Ardından oyuna geçilmesi ve uyuma saatinin ayarlanması onu keyiflendirecektir. İyilik meleği olarak da nitelendirilen bu kedi, çok sık bir şekilde insanları takip etmektedir. Öyle ki, özellikle sahibi nereye giderse gitsin peşinden gelecektir. 

Çok akıllı ve zeki bir yapısı vardır. Bu da onu meraklı kılar. Yeni şeyler öğrenmek adına isteklidir ve verilen eğitimleri en hızlı şekilde alarak uygulamaya başlama noktasında kararlıdır. Etrafı izlemek ve sakin sakin düşünmek onun belirgin karakteristik özelliklerindendir. Sesiyle adeta bir şarkıcı edasıyla mırıldayan Scottish Fold, insana hiç alışık olmadığı bir huzur vermektedir. 

Yalnız bırakıldığında depresyona giren ve günlerce kendine gelemeyen bu ırk, asla yalnız kalmamalıdır. Sürekli olarak ilgilenilmesi ve onunla vakit geçirilmesi; mutluluğu için yeterli olacaktır. 

Scottish Fold Beslenmesi 

Scottish Fold beslenmesi de diğer kediler gibi sabit kurallara bağlıdır. Süt ve yabancı gıdalar asla verilmemelidir ve bu ırka uygun mama tercihinde bulunulmalıdır. Mamalar, Premium markalı ve zengin içerikli olmalıdır.

Kedinizin yaşam stiline uygun mamalar tercih etmeniz oldukça önemlidir. Tüy döken Scottish Fold için Somonlu, balıklı ve okyanus türleri içeren mamalar verilebilir. Eğer tüy dökmüyorsa, tavuklu ve narlı mamalar tercih edilebilir. 

Scottish Fold yavruyken ve yetişken farklı mamalarla beslenmektedir. Yetişkin olmasıyla birlikte artık kuzu etli mamalar da verilebilir. Yaşlılık evresinde ise ton balık sık sık verilebilir. Tabi bu gıdalar direkt değil, mama şeklinde alınıp verilmelidir. Mama markasının kaliteli olmasına ve besin içeriğinin zengin olmasına dikkat etmelisiniz.

Scottish Fold Bakımı  

Scottish Fold cinsi kedilerin bakımı diğer kedilere nazaran bir tık daha zordur. Kısa tüylü Scottish Fold’lar ve uzun tüylü Scottish Fold’lar olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu da bakım konusunda da 2’ye ayrılmasına sebebiyet vermektedir. Eğer tüy yapısı kısaysa, bakımı daha kolaydır. Haftada 2 kez tüylerini fırçalayıp taramak yeterli olacaktır. Eğer uzunsa, haftada 3-4 kez tüy bakımı yapılmalı; tüylerin karışmaması için sürekli fırça ve tarak kullanılmalıdır.

Kulak ve göz sağlığına oldukça dikkat edilmesi gereken Scottish Fold, en ufak çapak ve kir durumunda hemen temizlenmelidir. Bunun farkedilmesi için de günde birkaç kez kontrol edilmelidir. Özellikle uykudan uyandığında görülen çapak, ıslak mendil ya da nemli bir bezle alınmalıdır. Alınırken, göze temas etmemeye dikkat edilmelidir. 

Tırnak bakımına yavruyken başlamak mantıklı olacaktır. Çünkü büyüdüğünde tırnak bakımına alışkın değilse, kesen kişiye zarar verebilir. Eğer kesilmezse de, yürüdüğünde patisine batacağı için acı çekecektir. 

Scottish Fold Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Scottish Fold cinsi kedilerle ilgili birçok soru sorulmaktadır. Bu soruların büyük bölümü tarafımıza gelirken, İnternet üzerinde de aranma payı oldukça yüksektir. Peki, Scottish Fold ile ilgili sık sorulan sorular nelerdir? Bu sorulara nasıl cevaplar verilebilir? İşte detaylar…

Scottish Fold Kaç Yıl Yaşar?

Scottish Fold ortalama olarak 13 – 15 yıl arası yaşam süresine sahiptir. Bakımları ve beslenmesine dikkat edildiği takdirde, herhangi bir hastalığa yakalanmazsa bu sürelerden daha uzun da yaşayabilir. Fakat 100 Scottish

Fold’dan 90’ı maksimum 15 yaşına kadar yaşamaktadır.

 

Scottish Fold Hangi Türle Eşleşir ?

Bu tür Kediler Kesinlikle kendi türü ile eşleşmemelidir kırık kulak olan bu kedi türünün kulakarnının düşük olma sebebi kulaklarındaki eklem zayıflığındandır, kendi türü ile eşleşirse bu eklem zayıflığı bacaklara ve diğer organlara geçebilir bu yüzden British Shorthair ile eşleşmesi gerekmektedir bu eşleşmeden çıkan kediler Scottish Straight ırkı olarak adlandırılır .

Scottish Fold Yavru Fiγatları 2023

Scottish Fold türü kedilerin 2022 yılı fiγatları 3.500 lira ile 14.000 lira arasında değişmektedir bu fiγat değişikliğinin bir çok sebebi vardır ; seceresinin olup olmadığı, rengi, kürk yapısı, aşı durumu, sağlıklı olup olmaması, kulak ve surat yapısı yanı sıra secereli sctottish fold yavrular daha yüksek rakamlara sahiplendirilebilmektedir, secere sah,pleneceğiniz cins kedinin soyunu gösteren soy kütüğü evrağıdır, Scottish fold kedi sahiplenme yapacaksanız  secereli yavru tercih etmenizi öneriririz .  2023 yılı scottish fold yavru fiγatları ise 4.500 lira ile 17.000 lira arasında değişmektedir .