Siyam Kedisi

16 Kasım 2023

Siyam Kedisi Yavru

 

Siyam kedisi, tarihi en eski kedi ırklarından biridir. Türkiye’de oldukça sevilmektedir. Göz renkleri ve minik burun yapılarıyla dikkat çeken bir yapıya sahiptirler. Bu da; onları sevimli kılan en önemli özellikleridir. Fakat tüm her şey, onların sevimli olmasında mı? Tabi ki hayır. Onlar, son derece akıllı ve kurnaz yapıya sahiplerdir. Bu da onların sevimlilik derecesini 2’ye katlamaktadır. Gelin hep beraber Siyam kedilerinin tüm özelliklerini gözden geçirelim. İşte Siyam Kedileri…

 

Siyam Kedisi Özellikleri 

Siyam Kedisinin tarihi eski Siyam, yani bir diğer deyişle Tayland’a dayanmaktadır. Son derece uzun bir tarihi süreci vardır. En parlak mavi göze sahip kedi ırkı siyamdır. Gözlerine uzun süre bakmak, sanki bir okyanustaymış hissiyatı uyandırabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tüm her şey göz renklerinde bitmiyor. Oldukça zeki bir yapısı olduğundan dolayı her şeyi çok kolay bir şekilde algılayabilir. Kolay bir şekilde eğitim alabilir ve bu eğitimi uygulayabilir. Bunun kilit noktası ise tamamıyla sevgidir. Dış görünümüyle dikkat çeken Siyam kedisi, Dünya genelinde en popüler ırklar arasında yer almaktadır. 

Bazı ülkelerde tapınak kedisi olarak bilinmekte olan siyam kedileri, insanlarla son 100 yıldır bir arada yaşamaktadır. Tamamıyla safkan ve doğal yapıları vardır. Farklı kedi ırklarının genlerini almamıştır. Çünkü siyam kedileri, kendi ırkları hariç farklı ırklarla çiftleşmezler. Oriental, Himalaya, Tonkinese, Havana ve Balinese kedi ırklarının ortaya çıkmasında Siyam kedisinin emeği oldukça büyüktür.

•    Krem rengi tüylere sahiptir.
•    Tüy yapısı kısadır.
•    Kulakları diğer kedilere göre bir tık daha kısadır. Uç bölgeleri sivri ve uzundur.
•    Orta irilikte gövdesi vardır. Son derece çevik ve kaslıdır.
•    Kuyruk yapısı uzun ve incedir.
•    Ağırlığı ise 5 ila 15 kilogram aralığında değişim gösterebilmektedir.

Eğer Siyam Kedisinin özellikleri oranlanacak olursa; aşağıdaki tablo karşımıza çıkacaktır:

•    Çocuklarla ilişkisi – 6/10
•    Zekâ – 10/10
•    Oyunculuk / Hareketlilik – 9/10
•    Bakım Zorluğu – 1/10
•    Eğitilebilirlik – 10/10

 

Siyam Kedisi Karakteri 

Siyam kedisi, oldukça yüksek özgüvene sahip bir kedi ırkıdır. Karakterleri ve ruh halleriyle herkes tarafından ilgi ve dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu kedilerin en sıkıntılı özelliği mutluluktur. Çünkü mutlu olmaları için oldukça üst düzey şeyler olması gerekir. Siyam kedileri istemediği sürece onları sevemez ve oyun oynayamazsınız. Fakat istediği sürece çok eğlenceli zamanlar geçirirsiniz.

Siyam kedileri sahiplerine benzerler. Eğer kendinizi sevdirmeyi başarırsanız sizin karakterinizin kopyası olabilirler. Daha anlaşılır bir dille, eğer katı bir karakteriniz varsa onlar da katı olurlar. Sevecenseniz, onlar da sevecen olurlar. Yani siz nasılsanız, Siyam kedileri de öyle olacaktır.

Yavru ve yetişkin halleri arasında Dünya üzerinde hiçbir kedi ırkında olmayan farklar bulunmaktadır. Yavruluk halleri biraz çirkindir. Fakat büyüdüklerinde inanılmaz bir şekilde değişirler. Son derece güzel ve şirin bir görünüme sahip olurlar. Bu farklılık sebebiyle yavru siyam kedileriyle erişkinlerin aynı ırk olmadığına inanılır. Fakat tabi ki böyle bir şey yoktur.

Gergin ortamlar onlar için asla uygun değildir. Bunun için gergin ortamlardan kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir. Yüksek sesle konuşulmamalı, fiziksel herhangi bir şekilde zarar verilmemelidir. Aksi takdirde ömür boyunca kin tutabilirler.

 

Siyam Kedisi Beslenmesi 

Siyam kedisi beslenmesinde ilk olarak bilinmesi gereken şey süt konusudur. Toplumda oldukça yanlış bir algı olsa da; özellikle yavru kedilere süt verilmektedir. Bu, kediye son derece zarar veren bir uygulamalıdır. Bu siyam kedisi olsun veya olmasın fark etmez. Bir kediye süt verilmemelidir. Eğer illa süt içirilecekse, pet shoplarda bulunan kedi sütleri verilebilir.

Siyam kedisi, sindirim sistemi açısından hassas bir ırktır. Bundan dolayı beslenmesi için sadece Premium markalı kedi mamaları tercih edilmelidir. Farklı mamalar, bu ırkın sağlıklı yaşamasını engelleyebilir. Özellikle ev yemekleri verilmemelidir. Ev yemekleri de yine bir takım sorunlar oluşturabilir.

 

Siyam Kedisi Bakımı 

Siyam kedisi, bakımı en kolay kedi ırklarından biridir. Ekstra hiçbir bakım uygulaması yapmak gerektirmez. Haftada 1 kez kedi tarağıyla taranıp tüylerinin temizlenmesi onlar için yeterli olacaktır. Kedilerin dilinde bulunan antiseptik salgılar sebebiyle onlar kendilerini temizleyebilirler. Bunun için ekstra banyo yaptırmaya gerek yoktur. Olağanüstü kirlendiği durumlarda kedilere özel şampuanlarla ılık suyla banyo yaptırılmalıdır. Banyodan sonra da kurutulmalıdır. Islak kaldığı takdirde çok çabuk bir şekilde hasta olabilir.

Kulak kiri, göz çapağı ve tırnaklara önem verilmelidir. Kediler her ne kadar tırnaklarını gizleyebilseler de, çok uzadığı takdirde patilerine batacaktır. Bu da bazı sorunlar oluşturabilir. Bunun için belirli bir uzunluğu geçtikten sonra tırnakların kesilmesi gerekir. 

 

Siyam Kedisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Siyam Kedisi, Dünya genelinde oldukça yüksek popülariteye sahip kedi ırklarından biridir. Bu sebepten dolayı hakkında sıkça sorulan çok sayıda soru bulunmaktadır. Kavpet.com olarak bu soruların tamamını yanıtlıyoruz. İşte Siyam kedisi hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları:

 

Siyam Kedileri Çok Tüy Döker Mi?

Siyam kedileri çok tüy döken bir ırk değildir. Tüy dökme seviyeleri oldukça düşüktür. Bu yüzden evde beslemeye en uygun kedi türlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. 

 

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Siyam kedisi ırkı bakımı ve beslenmesi dikkatli yapıldığı takdirde 14 ila 16 yıl arasında yaşamaktadır. Bazı siyam kedilerinin 20 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir. Fakat bu oldukça düşük ihtimalidir. Yüz binde bir görülebilir diyebiliriz. Kedi yaşıyla insan yaşı arasında fark vardır. 20 yıl yaşayan bir kedi, insan yaşına göre 100 yaşına denktir. 

 

Siyam Kedisi Evde Beslenir Mi?

Siyam kedisi evde beslenebilir bir kedi ırkıdır. Bunun için en uygun kedi ırkıdır da diyebiliriz. Çünkü tüy dökme seviyeleri düşüktür, bakımı kolaydır ve oyunculukları oldukça fazladır. Kolay eğitilebilir ve zeki olması da evde beslemek için ek avantaj yaratmaktadır. 

 

Siyam Kedisi Kaç Yavru Yapar?

Siyam kedisi hamile kaldığında çok fazla yavru yapabilir. Ortalama olarak 10 ila 20 arasında yavru doğurduğu görülmüştür. Bu noktada rekor ise 1970 yılında gerçekleşmiştir. Bir siyam kedisi, tamamı canlı şekilde 19 yavru doğurmuştur. Bu anlamda da bir doğumda en fazla yavru doğuran kedi ırkı olarak kendini göstermektedir.

 

Siyam Kedisi Fiγatları 2023

Siyam kedisi yavru fiyatları 2023 yılında 2.500 lira ile 6.000 lira arasında değişmektedir. 

 

 

Kavpet.com’daki Siyam Kedisi ilanları için Siyam Kedisi kategorisini lütfen ziyaret edin.

Haber Yorumları