Shih Tzu

11 Kasım 2023

Shih Tzu

 

Küçük ve oldukça dayanıklı olan Shih Tzu ırkı, uzun kürk yapısıyla “prenses köpekler” olarak anılmaktadır. Elit bir görünüme sahiptir ve günümüzde ünlüler bu ırkı oldukça sevmektedir. Sevimli ve bir o kadar da akıllı olan

Shih Tzu ırkıyla ilgili tüm detayları Kavpet.com olarak sizler için bir araya getirdik. Merak ettiklerinizin tamamını bulabileceğiniz makalemizi sonuna kadar okumanızı şiddetle öneriyoruz.

 

Shih Tzu Özellikleri 

•    Son derece vakur bir görünüme sahiptir.
•    Erkek ve dişiler için ortalama boy uzunluğu 20 – 28 cm aralığında değişmektedir. 
•    Yine erkek ve dişiler için ortalama kilogram ise 4 ila 7,2 kg aralığındadır. 
•    Burun üzerinden yukarı doğru büyüyen bir tüy yapısı vardır. Bu da bıyık şeklinde, ırka özgü bir görünüm sağlamaktadır.
•    Yüzün ortasından başlayan ve hemen hemen her yöne uzayan tüyler sebebiyle kasımpatı suratlı olarak anılmaktadır.
•    Kafatası yuvarlak yapıya sahiptir. 
•    Belirgin bir şekilde sakalı vardır.
•    Uzun tüylü kısa bir burnu vardır. Aynı zamanda burun siyah pigmentlidir. 
•    Gözleri büyüktür ve göz kapakları gergindir. Bu da gözlerin daha belirgin olmasını sağlamaktadır. 
•    Küçük ve düşük yapıda kulak yapısına sahiptir.
•    Gayet düz bir sırt yapısına sahiptir.

 

Shih Tzu Karakteri 

Shih Tzu ırkı oldukça gözü açık, zeki ve cesur bir köpektir. Bu özellikler ona inatçılık getirmektedir. Neşeli, dayanıklı olmasının yanı sıra çoğu zaman küstah ve kibirli olabilir. Prenses denilmesinin sebebi de budur. Köpekler arasında egosu olan tek ırk bu ırktır. Oyuncu ve canlı bir yapıya sahiptir. Fakat bu yapısını canı istediğinde ortaya çıkarmaktadır. Yabancılara karşı ilk olarak temkinli yaklaşır fakat sonrasında çabuk ısınabilir. İnsanlarla birlikte olmaktan hoşlanırlar ve tek kalmayı sevmezler. 

Tek kaldıkları durumlarda psikolojilerinde problemler yaşanabilir. Bundan dolayı asla uzun süre tek bırakılmamalıdırlar. Genel olarak diğer petlerle aralarında bir sorun yaşanmaz. Tuvalet eğitimi alma konusunda uzun süre inatçılığını korur. Eğer kararlı ve sabırlı bir eğitim verilirse tüm sonuçları kalıcı olur. Havlamayı oldukça sever fakat ev içerisinde sessiz olunacağının da bilincini kavrayabilir. 

 

Shih Tzu Beslenmesi 

Shih Tzu beslenmesi, diğer ırklara göre biraz farklıdır. Bu ırk için üretilen özel Premium mamalar vardır. Bu mamaları tercih etmeniz, hayvanınızın günlük tüm enerji, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Kemik, yemek artıkları, sert yiyecekler, şekerlemeler ve daha fazlası… Hiçbirini vermemeniz gerekmektedir. Bunların tamamı zaten hassas olan sindirim sistemini tamamıyla bozma odaklıdır ve sindirilemez. Bu da uzun vadede ölüme kadar uzanacak çok ciddi sorunlar yaratabilir. Yaşına uygun mamalarla beslenmeli ve bu ömür boyu böyle devam etmelidir.

Eğer farklı tatlar vermek istiyorsanız haftada 1’den fazla olmamak koşuluyla köpekler için özel olarak üretilen bisküvileri tercih edebilirsiniz. Günde maksimum 1 kez de ödül maması verebilirsiniz. Zaten eğitim sürecinde oldukça ihtiyacınız olacak ödül maması, bundan sonraki evde de günde 1 şeklinde alışkanlık halini alabilir. 1’den fazla tüketilmesi obeziteye yol açabilir.

 

Shih Tzu Bakımı 

Shih Tzu bakımı oldukça zor bir ırktır. Günde yaklaşık 30 dakika – 1 saat aralığında tüy bakımının yapılması gerekir. Baş bölgesinin oradaki tüylerin iyi görülebilmeleri için bir toka tercih edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tüylerin sıkı lastik tokalarla değil serbest, sıkmayan tokalarla tutturulmasıdır. Fazla sıkı bağlanan tokalar kıl köklerinde ve deride problemler meydana getirebilir.

Shih Tzu sahiplerinin bir kısmı kürkün bakımının daha kolay olması ve bunun yanı sıra daha az zaman gerektirmesi açısından tüyleri sürekli olarak tıraş ettirmektedir. Eğer tüy bakımına zaman harcanmak istenmiyorsa tıraş yoluna başvurulabilir. Fakat tüyleri hızlı uzadığı için, aylık olarak aynı seviyeye gelecektir.

Shih Tzu bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kesinlikle kulaklarıdır. Kulak girişi her zaman temiz olmalıdır. Aksi takdirde çok kolay bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Kulak girişinin ardından ise gözler kontrol edilmelidir. Göz çevresinde çapak oluştuğunda bu nemli bir bez yardımıyla alınmalıdır. Alınırken ise göz içerisine asla temas ettirilmemeli ve deriye sürülmemelidir. Bas – çek yöntemiyle alınmalıdır. Bu noktada ıslak mendil de kullanılabilir. Hemen hemen hiç tüy dökmeyen Shih Tzu ırkı, yeterli bakımı yapıldığı takdirde alerjik reaksiyon gösteren kişilere karşı uygun bir köpek olacaktır. 

 

Shih Tzu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Shih Tzu hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunuyor. Aralarından en önemlilerini ve tarafımıza en çok iletileni sizler için listeledik. Aşağıda yer alan soru cevap listesinden; hakkında sık sorulan soruların neler olduğunu ve cevaplarını görebilirsiniz. Böylelikle kafanızdaki soru işaretleri ortadan kalkacaktır.

 

Shih Tzu Çok Havlar Mı?

Shih Tzu çok havlamaz. Özellikle ev ortamında havlamaması gerektiğinin bilincinde bir ırktır. Fakat dışarıda havlamayı sever. Yine de bu “çok” denilecek kadar fazla değildir.

 

Shih Tzu Kaç Kilo Olur?

Shih Tzu kilosu bilindiği üzere beslenme şekline göre değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak 4 ila 7,2 kg aralığındadır. Fakat bu kilolar, sağlıklı beslendiği takdirde geçerlidir. 7,2 kilogramdan daha yüksek ağırlıklar obezite olarak kabul edilebilir ve veteriner kontrollü diyet uygulanması gerekir. 

 

Shih Tzu Ne Kadar?

Shih Tzu fiyatları oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilse de ortalama olarak 2.000 TL ila 10.000 TL aralığında değiştiğini söyleyebiliriz. Fiyatlarını etkileyen etkenlerin sayısı oldukça fazladır. Aşağıda yer alan kriterlere göre fiyatında düşüş veya yükseliş görülebilir.
•    Tüy yapısının düzgünlüğü,
•    Rengi,
•    Safkan olup olmaması,
•    Ebeveynlerinin ırkının özelliklerini taşıyıp taşımaması,
•    Yüzündeki maskenin rengi,
•    Yüzündeki maskenin şekli fiyatları etkilemektedir. 

 

Ücretsiz Shih Tzu Sahiplendirme

Ücretsiz Shih Tzu sahiplendirilir mi? Ücretsiz Shih Tzu sahiplenme ve sahiplendirme ilanları Kavpet'te az da olsa görülmektedir. Shih Tzu genel olarak ücretli sahiplendirme ilanları listesinde yer aldığından, ücretsiz Shih Tzu sahiplendirme ihtimali biraz düşüktür. Ancak Kavpet'te ücretsiz Shih Tzu sahiplendirme daha önceki ilanlarımızda karşılaştığımız bir durumdur. Buna istinaden Kavpet'deki ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. 

 

Shih Tzu Fiγatları

Shih tzu ırkı fiyatları 2023 yılında 6.000 lira ile 14.000 lira arasında değişmektedir. Bu Irk Köpeklerin fiyat değişikliğinde etkili olan birçok sebep vardır, bunların başlıca etkenleri şecere durumu, aşı durumu, yaşı ve rengidir, bu kriterlerden önce en dikkat etmeniz gereken bizce yavrunun sağlığıdır sağlıklı olan her yavru size mutluluk verecektir.

 

 

Kavpet.com’daki Shih Tzu ilanları için Shih Tzu kategorisini lütfen ziyaret edin.

Haber Yorumları