İngiliz Pointer

18 Kasım 2023

İngiliz Pointer Yavru

 

Avcı köpeklerinin en ihtişamlısı: İngiliz Pointer! Bu ırk, İngiliz köpek ırkları arasında en dikkat çeken ırklardan biridir. Özellikle kuzey kesimlerde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Koku alma konusunda şaşırtıcı derecede yüksek yetenekleri bulunmaktadır. Vücut yapıları ise oldukça gelişmiş ve kaslıdır.

Bu da gelecek her türlü tehdide karşı güçlü bir duruş sergilemesini sağlar. Çok uzun yıllar boyunca av amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde hala bu amaçla kullanılsa da; daha çok aile köpeği olarak tercih edilmektedir. 

 

İngiliz Pointer Özellikleri 

İngiliz Pointer, adından da anlaşılacağı üzere İngiliz kökenlidir. Av amaçlı üretilmiştir ve uzun yıllar bu amaç doğrultusunda kullanılmıştır. Çok başarılı işlere imza atmış, hatta tarihte ilk gazetede yer alan köpek unvanına sahip olmuştur. Duruşu son derecede karakteristiktir ve farklı bir köpeğe benzememektedir. Yani bu alanda sıra dışıdır.  Avcı, hızlı ve sadık yapısı onu hareketli bir köpek haline getirmektedir. Tabiri caizse bu köpek asla yerinde duramaz. Bu yüzden apartman yaşamına pek uygun değildir. Bahçeli evlerde beslenmesi gerekir. 

•    Koyu kahverengi, beyaz, benekli çikolata, siyah ve kızıl renklerde görülebilmektedir.
•    İnce, kısa ve sık tüy yapısı vardır.
•    Kuyruk yapısı ince ve uzundur. 
•    Atletik ve oldukça kaslı gövdeye sahiptir.
•    Dişiler için ortalama boy aralığı 53 – 66 cm aralığındadır.
•    Erkekler için ortalama boy aralığı 56 – 70 cm aralığındadır.
•    Kilo konusunda dişiler ortalama 16 -30 kg ağırlıkta olabilir.

Erkekler ise 18 – 34 kilogram ortalamasına sahiptir.

•    12 ila 17 yıl arasında yaşam süreleri bulunmaktadır.

 

İngiliz Pointer Karakteri 

Dünya üzerindeki en hızlı av köpekleri hangileridir? Tazı vs. diyebiliriz. Bu köpekler arasında ilk sıralarda İngiliz Pointer da yer almaktadır. Koşmaya başladığında bir insanın onu tutması imkânsızdır. Son derece hareketli bir yapıya sahiplerdir. Sürekli olarak oyun oynamak, koşmak, sağa sola tırmanmak ister. Onların sıkılması imkânsızdır. Çünkü hareket etmek, onlar için bir mutluluk kaynağıdır.

Zekâ olarak diğer köpek ırklarına göre gelişmiş bir beyin yapısına sahiptir. Komutları çok kolay algılar ve uygular. Bu da; eğitim verilmesini oldukça kolay bir hale getirmektedir. Sadakat onlar için son derece önemlidir. Sahiplerine ve ailesine bağlıdır. Onlara karşı gelebilecek en ufak  zararda, canını ortaya koyabilir.

Çocuklarla iletişimi çok iyidir. Fakat küçük çocuklarla oynatırken gözlerin üzerlerine olması gereklidir. Cüsseli yapısıyla, zarar verme amacı olmadan iterken vs. zarar verebilir. Diğer köpeklere karşı saldırgan tavır sergilemese de aynı ortamda bulunmaktan hoşlanmaz. Bunun için küçükken sosyalleştirme eğitimi verilmelidir.

 

İngiliz Pointer Beslenmesi 

İngiliz Pointer ırkı, bir çeşit av ırkı olduğu için eti çok sever. Fakat et, direkt olarak verilmemelidir. Bu anlamda etli mamaların verilmesi çok daha yararlı olacaktır. Eğer bu mamalara erişim imkânı yoksa yağları tamamen temizlenmiş etlerle beslenmelidir. Çiğ et değil, pişmiş et verilmelidir.

Premium markalı mamalar, onların günlük enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun için gerekli olan besin değerlerine sahiplerdir. Bu yüzden markası belli olmayan açık mama gibi mamalar tükettirilmemelidir. Ödül maması, onları son derece keyiflendirir. Fakat günde 1’den fazla verilmesi beraberinde obezite sorunu oluşturabilir. Bundan dolayı buna dikkat edilmesi gerekir.

İngiliz Pointer beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bisküvilerdir. Pet Shoplarda çok kolay bir şekilde bulunabilecek köpek bisküvileri onlar için bir yaşam tarzı haline gelebilir. Ama yine ödül mamasında olduğu gibi günde en fazla 1 adet verilmelidir.

 

İngiliz Pointer Bakımı 

İngiliz Pointer, kısa tüy yapısına sahip olduğu için bakım noktasında sahibini pek zorlamaz. Haftada 1 kez tüylerini fırçalayıp taramak yeterli olacaktır. Bazı dönemler İngiliz Pointer, muhteşem seviyede tüy dökerler. Bir anda tüm tüyleri dökülmüş gibi hissedilebilir. Sezon sezon yaşanan bu durumda haftada 3-4 kez fırçalanıp taranmalıdır. Bu sayede ölü tüyler temizlenerek, alttan yenilerinin çıkma süreci hızlandırılmaktadır.

Çok sık banyo yaptırmaya gerek yoktur. 2 haftada 1 kez banyo yaptırmak yeterli olacaktır. Vücut yapıları soğuğa karşı dayanıklı olduğu için detaylı bir şekilde kurulamaya gerek yoktur. Fakat yine de her duruma karşı kurulamak mantıklı olacaktır. Kulak kiri ve göz çapaklarına dikkat etmek gerekir. Tırnakları ise düzenli olarak kesilmelidir. Çünkü yürürken veya koşarken patilerine batarak acı hissiyatı verebilir.

 

İngiliz Pointer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

İngiliz Pointer ırkı hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Bu soruları Patibul.com olarak sizler için yanıtladık. İşte o sorular ve cevapları:

 

İngiliz Pointer Kaç Yıl Yaşar?

İngiliz Pointer ırkı; bakımları eksiksiz bir şekilde yapıldığı ve beslenmesine dikkat edildiği takdirde 12 ila 17 yıl arasında yaşamaktadır. Bu herhangi bir hastalık durumunda 2-3 yıla kadar da düşüş gösterebilir. Son derece dikkat edilmelidir. 

 

İngiliz Pointer Av Köpeği Midir?

İngiliz Pointer bir av köpeğidir. Fakat günümüzde bu amacının dışına çıkmış, aile köpeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

 

İngiliz Pointer Hızlı Koşar Mı?

Dünya üzerindeki en hızlı koşan köpek ırklarından biri de İngiliz Pointer’dır. 

 

 

Kavpet.com’daki İngiliz Pointer ilanları için İngiliz Pointer kategorisini lütfen ziyaret edin.

Haber Yorumları