Köpek İlanlarıPug kategorisinde 22 ilan bulundu.
  • Görünüm

Рug Yavru

Hiçbir köpekle eş değer olmayan yapısıyla dikkat çeken Рug, oldukça özel bir ırktır. Çoğumuzun Adanalı’da Maraz Ali’nin köpeği olarak tanıdığı Рug, bugün Türkiye’deki en popüler ırklar arasına girmeyi başarmıştır. Kocaman gözleri ve kısa basık buruna sahip olan Рug, her ne kadar şirin görünse de; bu özellikleriyle bir takım sorunlar yaşamaktadır. Sizler için hazırladığımız Рug rehberinde, bu canlıya dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde görebilirsiniz. 

Рug Özellikleri 

Küçük köpek ırkları kategorisinde yer alan Рug, Uluslararası fiziksel sınıflandırmalarda minyatür ırklar arasında kendine yer edinmiştir. 
•    Kare vücut yapısına sahip olup, tıknazdır.
•    Cinsiyet farketmeksizin ortalama olarak 10 – 13 cm arası yüksekliğe sahiptir.
•    Minyatür köpek ırkları arasında en ağır ırk Рug’dır. 6 ila 8 kilogram aralığındadır.
•    Kafası oldukça büyüktür ve yuvarlak yapıya sahiptir.
•    Kafatasında herhangi bir girinti – çıkıntı bulunmamaktadır.
•    Alnında derin kırışıklıklar yer almaktadır.
•    Gözleri oldukça koyu renge sahip olup, dışarı çıkıktır. 
•    Kulakları ince yapıdadır, dokunulduğunda kadifemsi bir hissiyat vermektedir.
•    Burnu kısa ve küttür. 
•    Boynu büyüktür, kafasını taşıyabilecek güçtedir.
•    Tüyleri olabildiğince kısa ve düzdür. 
•    Tüy yapısı yumuşaktır ve kıvrılan bir yapıya sahip değildir.
•    Gümüş, kayısı, kahverengi ve siyah renklerde olabilir.
•    Sıcak havaları da soğuk havaları da sevmez. Bu yüzden evde beslemek gereklidir.
•    Kronik solunum problemi vardır ve nefes darlığına maruz kalır.

Рug Karakteri 

Рug, diğer minyatür köpek ırklarına göre arkadaşlık özelliği son derece gelişmiş bir köpektir. Onun için en büyük mutluluk kaynağı ailesiyle zaman geçirmektir. Sakin ve istikrarlı yapıya sahiplerdir. Genellikle monoton bir duruşu vardır fakat canı istediğinde bir palyaço gibi oyun oynayabilir. Sevgi doludur. Yabancılara karşı oldukça iyimser yaklaşır. Yeni insan ve hayvanlarla tanışmaktan keyif alır. Saldırgan ve asabi bir yapıya sahip değildir. Çocuklara karşı oldukça iyimser yaklaşır ve oyun oynamaktan son derece mutlu olur.

Рug Beslenmesi 

Рug beslenmesinde diğer ırklara 1 dikkat ediliyorsa, 10 dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Çünkü kronik solunum problemi, onun sindirim sistemini de etkilemiştir. Kemik ve gıda artıkları kesinlikle verilmemelidir. Tek tüketmesi gereken şey, Рug cinsine uygun Premium mamalardır. Bunun haricinde farklı bir şey tüketmesi, onu ölümcül hastalıklara dahi yakalatabilir. Çünkü zaten hassas olan bu ırkın, sindirim sisteminde yaşanacak bir sorun, tüm hayatını etki altına almaktadır.

Ödül mamasını oldukça çok severler. Bu sebepten dolayı ne kadar verilirse versin yerler. Bu noktada Рug sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta obezitedir. Çünkü çok fazla ödül maması tüketimi obeziteye sebep olmaktadır. Günde maksimum 2 tane verilmelidir. Fazlası onun sağlığına zararlıdır. 

Рug Bakımı 

Рug Bakımı oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Kısa tüylere sahip olduğu için, haftada bir kez taranması onun için yeterlidir. Bu sayede ölü tüyleri üzerinden atar ve daha parlak – güzel görünümlü tüylere sahip olur. Sık sık yıkanmamalıdır. Çünkü soğuğu sevmeyen bir ırktır. Yıkandığında ise hemen kurutulmalı, asla ıslak bırakılmamalıdır. Kirlenmediği ve koku yaymadığı sürece yıkanması önerilmez. 

Kulakları, gözleri ve tırnaklarına dikkat edilmelidir. Sonucu ağır enfeksiyonlar olabileceği için kulak kirinin anında temizlenmesi gerekir. Bu yüzden günde 2-3 kez kulak kontrolü yapılmalıdır. Büyük gözlere sahip olan Рug; çapak ürettiğinde göze oldukça yakın bir noktada çapak barındıracaktır. Bu da göze temasıyla bazı sağlık sorunları yaşatabilir. Kulak gibi, 2-3 kez de çapak kontrolü yapılmalı ve varsa nemli bez yardımıyla temizlenmelidir. Tırnakları doğal yollarla aşınmamışsa kesilmelidir. Yere sağlam basan ve vücut uzunluğuna göre ağır bir yapısı olan Рug, tırnakları kesilmediği takdirde patiye batma sorunu yaşayabilir.

Рug Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Рug’ın Türkiye’de en popüler köpek ırkları arasında yer aldığından bahsetmiştik. Bu popülerlik, beraberinde birçok soruyu merak ettirmektedir. Peki, nedir bu sorular ve cevapları? Kavpet olarak sizler için hazırladığımız sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıda yer almaktadır:

Рug Кöpek Dışarıda Yaşar Mı?

Рug ne soğuk havayı, ne de sıcak havayı seven bir ırk değildir. Bu sebepten dolayı evde yaşaması onun için daha sağlıklı olacaktır. Eğer coğrafya çok soğuk ve sıcak değilse yaşamasında bir sakınca yoktur. Fakat sıcaklık değerleri yüksek seviyelere ulaşıyorsa; bu durumda yaşayamaz. 

Рug Кöpek Tüy Döker Mi?

Рug cinsi köpekler mevsimsel olarak tüy dökerler. Tüy döküm oranı ne yüksek, ne de düşüktür. Ortalama seviyededir. Tüy dökme sezonlarında haftada 2-3 kez taranmalı, bunun haricinde haftada 1 kez taranmalıdır. Derisine çok fazla tarak teması olduğunda tahriş olabilir. Bu yüzden durum ne olursa olsun haftada 2-3 kezden fazla taranmamalıdır. 

Рug Hangi Кöpeklerin Karışımı?

Рug çok eski bir ırktır. Pekinez Köpeği ve King Charles Spaniel’in atasıdır. Fakat hangi köpeklerin karışımı olduğu bilinmemektedir. Bunun sebebi ise, çok eski bir tarihçeye sahip olmasıdır. 16. Yüzyıllara kadar dayanan kökeni vardır. Çin’de “kucak köpeği” ismiyle ortaya çıkmış ve sonrasında tüm Dünya’ya yayılmıştır. 

Рug Cinsi Кöpek Kaç Tane Yavru Yapar?

Рug cinsi köpekler 2 ila 8 arası yavru doğurabilir. Bu tamamen hormonlara, gelişimine, çiflteştirilen diğer köpeğin hormonlarına bağlı olarak değişim gösterebilir. İlk yavrulamada yavru sayısı az, sonrakilerde fazla olacaktır. 

Рug Hangi Cins?

Рug, bir cinse ait köpek değildir. Direkt “Рug” ismi bir cins ismidir. Günümüzde Рug harici birkaç isimde daha anılmaktadır. Bu isimler; Mops ve Carlin’dir. Adanalı filmi kahramanı olan rıfkı karakteri bu ırktandır .

Рug Fiγatları 2O23

Рug ırkı 2023 yılı fiγatları 4.500 lira ile 8.000 lira arasında değişmektedir . Bu fiγatlar secere, renk, yaş, aşı durumuna göre değişkenlik göstermektedir Satılık pug yavrusu ararken sağlığından emin olarak bir yavru sahiplenmeyi tercih edin .