Köpek İlanlarıSibirya Kurdu - Husky kategorisinde 1 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Sibirya Kurdu (Husky) Yavru

Göz göze gelen kişilerin gözünü alamadığı Sibirya Kurdu, muhteşem bir tüy yapısına ve göz rengine sahiptir. Asıl adı Husky olan Sibirya Kurdu, Kuzey’den geldiğini her haliyle belli eden tek ırktır. Dostluğu çok sağlam olan, sahibine sadakatiyle takdir toplayan Sibirya Kurdu; iyi bir dost arayanlar için en ideal seçimdir. Sizler için hazırladığımız Sibirya Kurdu rehberiyle birlikte; tüm detayları A’dan Z’ye öğrenebileceksiniz. 

Sibirya Kurdu Özellikleri 

Sibirya kurdu, vücut yapısıyla öne çıkan bir ırktır. Tüyleri ve gözleri de yapıyla birleşince ortaya sanat eseri gibi bir Cins Köpek çıkmaktadır. Peki, Sibirya kurdunun fiziksel özellikleri nelerdir? İşte detaylar:
•    Vücudu uzun ve dikdörtgen şeklindedir.
•    Erkek Sibirya Kurdu için ortalama yükseklik 53 – 60 cm’dir.
•    Dişi Sibirya Kurdu için ortalama yükseklik 50 – 56 cm’dir.
•    Erkek Sibirya Kurdu için ortalama ağırlık 20 – 28 kg’dır.
•    Dişi Sibirya Kurdu için ortalama ağırlık 15 – 23 kg’dır. (Bu değerler günümüz şartlarına göre değişim gösterebilir.)
•    Kafa yapısı bakımından Alman Kurdu ile benzemektedir. Orta büyüklüktedir ve vücuduna orantılıdır.
•    Burnunun uzunluğu diğer ırklara göre orta seviyededir. 
•    Gözleri badem şeklindedir.
•    Genel olarak mavi renk olan gözleri, bazı köpeklerde kahverengi olabilir.
•    Kulaklarının büyüklüğü orta seviyededir ve üçgen yapısı vardır.
•    Çift katmanlı tüy yapısı vardır. Uzunluğu ise ortalamadır.
•    Siyahtan beyaza tüm renkler görülebilir ve kafasında farklı izler olabilir.

Sibirya Kurdu Karakteri 

Husky, yani Sibirya Kurdu; karakter açısından diğer köpeklerin büyük bölümüyle kıyaslanmayacak kadar sağlam bir karaktere sahiptir. Güç ve zeka açısından mükemmel bir ırktır. Bu sayede çok kolay bir şekilde eğitim verilebilir. Birçok görevi üstlenme yeteneğine sahip Sibirya kurtları, her ortama adapte olabilirler. 

Sibirya Kurdu, bu yüksek zekasını kullanamadığı takdirde, etrafı dağıtmakla meşgul olacaktır. Bunun için fiziksel egzersizlerin yanı sıra beynini yoracak egzersizler de yapılmalıdır. Kızak köpeği olarak bilinen Sibirya Kurtları, Alfa bir lider ararlar. Bu yüzden sahibinin lider olduğunu göstermesi gerekir. Eğer bunu gösteremezse; oldukça bağımsız hareket eden, yaramaz ve inatçı olacaklardır. 
Sevgi dolu, oldukça sadık ve oyuncu köpekler olan Sibirya Kurtları, Sürü Köpeği olmaları sebebiyle sahibine ve aileye çok sadıktırlar. Irkın kızak çekme zamanlarından dolayı halan en güzel özelliği, sosyal olmasıdır. Ekstra bir sosyallik eğitimi vermesine gerek yoktur. Bu sosyalliği bazen Husky için sorun yaşatabilir. Çünkü oyun oynarken ya da güreş benzeri egzersizler yaparken farklı hayvanları rahatsız edebilir. Kötü bir karşılık alırsa, saldırı eğilimine geçebilir. Bunun için farklı köpeklerle oynarken gözetilmesinde fayda vardır. Husky ler geçtiğimiz yıllarda Boo ırkı köpeklerle üretilmesi denenip pomhusky adı altında fiziksel oalrak ufak ancak görsel olarak Pomeranian Boo ve husky karışımı gibi estetik farklı bir tür üretilmesi denenmiş olup kısmende başarılı olmuşlardır .

Sibirya Kurdu Beslenmesi 

Sibirya kurdu, diğer köpekler gibi yaşına uygun mamalarla beslenmelidir. Yavruluk döneminde yavru mamaları, yaşını aldıktan sonra yetişkin mamaları verilmelidir. Yemek artıklarından ve kemiklerden kesinlikle uzak tutmalısınız. Özellikle yağlı yemek artıkları, sindirim sistemine çok büyük zarar vermektedir. Yine kemik de aynı şekilde uzun süre tükettirildiği takdirde sindirim sistemini bozabilir. 

Mama seçimi yaparken kesinlikle Premium markalı mamalar seçilmelidir. Çünkü zengin besin içeriği sayesinde gelişiminde faydalı olacaktır. Markası belli olmayan, besin içeriği bakımından düşük olan mamalar verilmemelidir. Çünkü bu mamalar şişkinlik verip, enerji seviyesinin düşmesine sebep olacaktır.

Sibirya Kurdu Bakımı 

Sibirya kurdu, tüy dökümü bakımından ne çok, ne de az döken cinslerdendir. Yani ortalama seviyede tüy dökerler. Haftalık olarak düzenli bir şekilde taranırsa; tüyleri düzende olacaktır. Yine parlak ve bakımlı görünmesi de bu yolla sağlanabilir. Çift katmanlı tüyleri olduğunu söylediğimiz Husky’nin tüylerinin alt katmanı çok değerlidir. Çünkü onu koruyan tüy yapısı buradadır. Yılda 2 kez alt katmanda çok yoğun tüy dökümü meydana gelir. Bu dönem içerisinde ölü tüyler sürekli olarak temizlenmelidir. Bunun için pet shoplarda satılan metal köpek taraklarını kullanabilirsiniz. 

Kulakları, gözleri ve tırnakları kontrol edilmelidir. Kulak kirleri çok bekletilmeden temizlenmelidir. Gözde oluşan çapaklar nemli bez yardımıyla alınmalıdır. Tırnakları ise minimum 2 haftada bir kesilmelidir. Çünkü uzun tırnaklar, yürürken patisine batarak acı verecektir.

 

Sibirya Kurdu Ömrü Ne Kadar?

Sibirya kurdu, ortalama olarak 10 – 15 yıl aralığında ömre sahiptir. Sağlıklı beslenmesi ve bakımlarının eksiksiz yapılması oldukça önemlidir. Çünkü yapısal bakımdan hassas köpeklerdir ve günlük enerji ihtiyacını almaları gerekir. Aksi takdirde hastalanıp, hayatını kaybetme riskleri vardır. 

Sibirya Kurdu Bakımı Zor Mu?

Sibirya Kurt Köpeği , bakımı en kolay köpeklerden biridir. Banyo konusunda çok fazla kirlenmediği sürece yıkanması gerekmez. Yılda 2 kez çok yoğun tüy dökerler, bu dönemde metal tarakla düzenli olarak taranmalıdırlar. Bunun haricinde tüy döküm seviyesi ortadır ve haftalık taranması yeterlidir. 

 

Sibirya Kurdu - Husky Fiyatları

Sibirya Kurdu fiyatları 2022 yılında 3.500 lira ile 7.500 lira arasında değişmekteydi , bu fiyatlar 2023 yılında ise 3.800 lira ile 9.000 lira arasında gidip gelmektedir, bu fiyat değişimine sebep olan bir çok etmen vardır, yaşı , sağlığı, rengi , seceresi gibi .