Köpek İlanlarıCane Corso kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Cane Corso İtaliano

Son derece dayanıklı yapısı bulunan Cane Corso, günümüzde en iyi koruma köpeklerinden biridir. Ailesine çok sadık olan bu ırk; her ne kadar çoğu kişinin algısına göre ürkütücü görünse de, muhteşem bir sevgi bağına sahiptir. Cane Corso ile ilgili tüm detayları ve hakkında merak edilenleri, sizler için hazırladığımız Cane Corso rehberimizle görebilirsiniz.  

Cane Corso Yavru

Cane Corso, oldukça güçlü, cesur ve sadık bir kişiliğe sahiptir. Tarihi İtalya’ya dayanan Cane Corso’nun, bir dönem nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Fakat bu durum geçici sürmüş ve ırkın geleceği kurtarılmıştır. 

•    İri yapılı, kaslı ve çok sağlam bir duruşa sahiptir.
•    Kafa yapısı büyüktür.
•    Kasları kürkün altından dahi belli olmaktadır.
•    Sürekli saldırı modundaymış gibi görünen ifadesi, caydırıcılığı artırmaktadır.
•    Erkekler için boyut ortalama 64 – 68 cm arasındadır. Dişilerde bu ölçü 60 – 64 cm’dir.
•    Kilogram da erkekler için 45 – 50 aralığındayken, dişiler için 40 – 45 aralığındadır. Tabi hem boyut hem de kilo günümüz şartlarına göre 1-2 cm artıp, azalabilir.
•    Mastiff tipi kafa yapısına sahip olması, onu en güçlü gösteren özelliğidir.
•    Burun bölgesi çok güçlü görünür ve kare tipindedir.
•    Çene yapısı da yine güçlü ve kalındır.
•    Gözlerinin büyüklüğü ortalama seviyededir ve şekil itibarıyla ovale yakındır.
•    Boyun yapısı en büyük köpek ırklarından biridir. 
•    Kulakları üçgen şeklindedir ve genellikle sarkıktır. 
•    Deri yapısı kalın ve sıkıdır.
•    Tüyleri kısa, sık ve oldukça parlaktır.
•    Kahverengi, koyu buğday renkleri görülebilir.
•    Göğsünde, ayaklarında ve burun köprüsünde küçük beyaz yamalar olabilir.

Cane Corso Karakteri 

Cane Corso, karakter konusunda tamamen eğitime bağlı yetişen bir hayvandır. Sahibi onu ne yönde eğitmek isterse, o da o yönde gidecektir. Eğer evcil, sevecen bir köpek elde edilmek isteniyorsa sosyalleştirme eğitimleri verilmelidir. Aksine koruma amaçlı, bekçi köpeği olarak kullanılacaksa; bu içgüdülerini geliştirecek eğitimler verilmelidir.  Fakat verilen hiçbir eğitimde saldırganlık aşılanmamalıdır. Çünkü Cane Corso, saldırgan bir şekilde yetiştirildiği takdirde büyük tehlikelere sebep olabilir. Evcil yetiştirildiğinde ise, bir süs köpeği gibi sevecen olabilir. Yani bu tamamen sahibine bağlıdır.

Cane Corso’nun en bilinen karakteristik özelliği sadakatidir. Bu ırk, koşul ve şartlar neyi gerektirirse gerektirsin asla sadakatini kaybetmez. Kendisini ailesine adar ve onları korumak adına canını ortaya koymaktan dahi bir an bile şüphe duymaz. Cane Corso, küçüklüğünden itibaren aile ortamında büyürse tüm aile üyelerine bağlı olur. Tek kişi tarafından büyütülürse sadece ona bağlıdır. Bağımsız bir kişilik sahibi olan Cane Corso, tek başına sıkılmadan çok uzun vakitler geçirebilir. Eğer ılıman bir iklimde yaşıyorsa ve dışarıdaysa keyfine diyecek yoktur.

Eğer ailesinin yanındaysa yabancılara karşı herhangi bir şekilde tepki vermez ve varlıklarını tamamen reddeder. Yani yabancıyı görmezden gelir. Fakat eğer yavruyken bu noktada da yabancılara alıştırılırsa, daha hoş tepkiler verecektir. 

Enerji seviyesi yüksek ve oyun oynamayı seven bir ırk olan Cane Corso, yeterli egzersiz yapıldığında sessiz yapısının da avantajıyla birlikte apartmanda beslenebilir. Fakat, günlük 2-3 saatlik dışarı egzersizlerinin yapılması şartı aranır. Ama onun mutluluğunu düşünüyor ve en rahat koşullarda yaşamasını istiyorsanız bahçeli ev daha uygun olacaktır.

Cane Corso Beslenmesi 

Toplumda köpekler ile ilgili “kemik ve pişmiş et” algısı oldukça yerleşmiştir. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Çünkü özellikle yağ oranı fazla olan pişmiş etler ve daha da kötüsü kemikler sindirim sistemine zarar verir. Bu zararlar telafi edilemeyecek düzeyde olabilir. Eğer bu sürekli tekrar ediyorsa; sonucu ölüme kadar uzanabilir. Beslenmesinde tercih edilmesi gereken tek şey Premium mamalardır. Cane Corso için özel üretilen mamalar tercih edilebilir. Ya da direkt olarak kalitesini kanıtlamış, genel marka mamalardan alınabilir. 

Cane Corso Bakımı 

Cane Corso cinsi köpekler, orta ila düşük arası bir tüy döküm oranına sahiptir. Tüy bakımı konusunda haftalık taranması onun için yeterli olacaktır. Bu sayede tüyleri her zaman parlak ve bakımlı görünecektir. Çok sık banyo yaptırılmasına gerek yoktur. Cane Corso bakımında ve diğer köpeklerin bakımında en önemli nokta kulak temizliğidir. Enfeksiyona sebep olabileceği için kulak kirine karşı daima gözetlenmelidir. Tırnak bakımı da bir diğer dikkat edilmesi gereken noktadır. Vücudu ağır olduğu için, hareket halinde uzun tırnaklar deriye batabilir. Bu da acı verecektir. Tırnakları haftalık olarak kesebilirsiniz.

Cane Corso Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Cane Corso hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunmaktadır. Yasak olup olmadığı, bakımının ne denli zor olduğu, fiyatlarının hangi aralıklarda olduğu merak edilmektedir. Sizler için hazırladığımız soru – cevap listesi genel meraklarınızı gidermek için yeterli olacaktır. İşte Cane Corso hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları:

Cane Corso Yasak Mı?

Cane corso kesinlikle beslenmesi yasak bir ırk değildir. Aynı zamanda İtalyan Mastiff olarak bilinen Cane Corso, Pitbull cinsi köpekler gibi saldırgan değildir. Yani insanlara karşı herhangi bir saldırı eğilimi yoktur. Bu da onun yasaklanmaması için en büyük nedendir. Oyun oynamayı seven, sosyalleştirildiği takdirde kedilerle dahi oldukça iyi anlaşabilen Cane Corso ile ilgili sadece Türkiye değil, Dünya’da da herhangi bir yasak söz konusu değildir.

Cane Corso Bakımı Zor Mu?

Cane Corso bakımı en kolay köpek ırklarından biridir. Tüylerin taranması, bakımı ve daha birçok detayı haftalık 1 kez yapılsa yeterlidir. Tırnak ve kulak açısından da diğer köpek ırklarına nazaran çok daha az bakım ihtiyacı olan Cane Corso sahibini yormayacaktır. Ayrıca, uzun süre yalnız kalabilmesi ve kendi kendine eğlendirebilmesi sebebiyle ilgi konusunda da çok yüksek ilgi istememektedir. Bu da bakımının daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Cane Corso Fiyatları Ne Kadar?

Cane Corso fiyatları birçok kritere bağlı olarak değişim göstermektedir. 2023 yılında cane corso fiyatları 5.000 lira ile 19.000 lira arasında değişmektedir . Bunun için net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Sitemiz üzerinde yer alan Cane Corso cinsi köpeklerin özelliklerine bakarak fiyat bilgisi sahibi olabilirsiniz. Çünkü rengi başta olmak üzere, yaklaşık 10 farklı kriter fiyatlarda etkiye sahiptir. Bu kriterler ise aşağıda sıralandığı gibidir:
•    Rengi,
•    Şecere belgesinin bulunup bulunmaması,
•    Ailesinin genetik özelliklerini taşıyıp taşımadığı,
•    Vücut yapısı,
•    Sağlığı,
•    Yaşı, bu kriterlerden birkaçıdır.