Köpek İlanlarıLabrador Retriever kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Labrador Yavru

Labrador, Dünya’daki en popüler köpek ırkıdır. Özellikle Kanada’da oldukça ünlüdür. Adını Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinden almıştır. Bugün doğal afet meydana geldiğinde, herhangi bir arama – kurtarma çalışması yapılacaksa ilk akla gelen köpek Labrador’dur. Bununla sınırlı mı? Tabi ki değil. Labrador uyuşturucuyla mücadele konusunda, bomba imha noktasında ve görme engellilere rehberlik konusunda oldukça başarılıdırlar. Muhteşem bir koku yeteneği ve zekâya sahiptirler. Bu da onların bu kadar popüler olmasını sağlamıştır. Sizler için hazırladığımız Labrador makalesiyle, bu cinsle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Labrador Özellikleri 


•    Vücutları son derece güçlüdür. Dengelidir ve orta büyüklüktedir. Görünüm olarak kareyi andıran yapıya sahiptir.
•    Yetişkin erkekler için 57-62 cm arası, dişiler için ise 54 – 59 cm arası yüksekliğe sahiptir. 
•    Ağırlık erkeklerde 29 – 36 kg arası, dişiler için 25 – 31 kg arasındadır. (Bu değerler güncel şartlara göre +/- 1-3 cm değişim gösterebilir)
•    Tüy yapısı kısa ve yoğundur. Her türlü hava koşuluna son derece dayanıklıdır.
•    Kuyruğu susamuruna benzemektedir. 
•    Kafa biçimi kusursuzdur.
•    Çenesi oldukça güçlüdür.
•    Gözleri oldukça dost canlısı bakar ve çok parlaktır. Rengi ise kahverengi ya da eladır.
•    Kulakları orta büyüklüktedir. 
•    Sarı, siyah ve çikolata renginde olabilirler. (Sarı= Açık krem renginden, tilki kızılına kadar)
•    Tüm vücudu tek renktir.

Labrador Karakteri 

Labrador, çok sadık bir köpek ırkıdır. Diğer köpek ırkları arasında en yüksek zekaya sahip ırk da yine budur. Sahipleri mutlu olunca, kendileri çok daha fazla mutlu olurlar. Tüm yaştan çocuklara ve diğer hayvanlara sevgi doludurlar. Keşif yetenekleri gelişmiştir, çevre keşfinden oldukça zevk alırlar. Koku duyuları çok gelişmiştir. Bu sebepten etrafta herhangi bir koku alırlarsa hemen peşine gideceklerdir. Bu da kaybolma riskini ortaya çıkarabilir. Tek bırakılmamalıdır.

Enerji seviyesi çok yüksek olan Labrador cinsi köpekler, bu sebepten yavruyken enerjisini kontrol etmeyi öğreneceği eğitimler almalıdır. Bu enerjisini atmak için bir takım egzersizlere ihtiyaç duyan Labradorlar yüzdüklerinde ve atılan bir cismi geri getirdiklerinde hem enerjisini atacak, hem de mutlu olacaklardır.

Yemek yemek, onlar için bir hayat tarzıdır. Önüne ne koyarsanız koyulsun sınırsız bir şekilde yiyebilir. Bu da onlar için bazı sindirim sistemi problemleri ve obezite sorununu getirebilir. Bu yüzden sahibinin belirli bir beslenme düzeni oluşturması gerekir. Koruma köpeği olarak pek başarılı değillerdir, çünkü avcılık içgüdüleriyle saldırı eğilimleri yoktur. Gözlem yetenekleri gelişmiştir. Tehlikeli bir durumda herkesin bu durumun farkına varmasını sağlar. 

Apartmanda yaşamak için uygun bir köpektir. Fakat apartmanda bakılıyorsa, günde en az toplam 4-5 saat dışarıda egzersizler yaptırılmalıdır. Eve kapalı kalamaz. Böyle bir durumda depresyona girebilir. Eğer, eksiksiz bir bakım istiyorsanız bahçeli ev onun için daha uygun olacaktır.

Labrador Beslenmesi 

Labrador’un son derece yemeğe düşkün bir köpek olduğundan bahsettik. Bu yemeğe düşkünlüğü, ona obezite vb. sağlık sorunları getirebilir. Bu yüzden belirli bir diyet uygulanmalıdır. Bu diyet de köpeğin vücut yapısı ve günlük enerji ihtiyacına göre düzenleneceği için veteriner kontrolünde yapılmalıdır. Beslenmesinde hiçbir şekilde mama harici gıda tükettirilmemelidir. Çünkü mama harici hemen hemen her gıda sindirim sistemiyle ruhsal düzenine sorun yaşatabilir. Mama seçiminde de her zaman Premium markalı mamalar tercih edilmeli ve merdiven altı tabiriyle üretilen mamalardan uzak durulmalıdır.

Labrador, sık sık iştahtan kesilebilen bir köpektir. İştahtan kesilme sebebi ise mutsuz olmasıdır. Bu yüzden onu mutlu etmek adına bir takım girişimlerde bulunulması ve iştahının geri gelmesi gerekir.

Labrador Bakımı 

Labradorların oldukça kalın ve suyu dışarı atan inanılması güç bir kürk yapısı vardır. Tüy döküm seviyesi ise ortadır. Yani ne çok, ne de az tüy dökerler. Her hafta 1 kez taranmaları; ölü tüylerin giderilmesini sağlayacaktır. Taranma konusunda tüyleri parlak ve bakımlı görüneceği için ihmal edilmemelidir. Suyu oldukça seven Labrador, haftada 1 kez banyo yaptırılmalıdır. 

Diğer köpekler gibi Labrador ırkının da kulakları hassastır. Kir biriktiğinde bu kir alınmazsa enfeksiyon sorunu meydana getirebilir. Oluşacak herhangi bir enfeksiyon direkt beyne etki edeceği için oldukça risklidir. Bu yüzden dolayı her gün sık sık kontrol edilmelidir. Herhangi bir kir görülürse içeri doğru bastırılmadan yüzeysel alınmalıdır.

Göz çapağı da yine göze mikrop bulaştırabilir. Bunun için günde 2 kez kontrol etmek yeterli olacaktır. Eğer herhangi bir çapak durumu söz konusu olmuşsa; nemli bez yardımıyla alınmalıdır. Alınırken yüz bölgesinde bez sürülmemeli, direkt bezi basıp – çekerek alınmalıdır. 

Tırnak uzunluğuna dikkat edilmesi gerekir. Çünkü çok uzun tırnaklar, patilerine batabilir ve gün içerisinde zaten hareketli olduğu için ayaklarına zarar verebilir. Haftalık düzenli olarak tırnak bakımı yapılması faydasına olacaktır.

Labrador Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Labrador hakkında sıkça sorulan sorulara Kavpet.com olarak cevap verdik. Aşağıda yer alan soru cevaplara bakarak kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sorular arasında Labrador’un kökeni, ev için uygunluğu, doğurganlığı ve safkanlığı yer almaktadır. 

Labrador Nerenin Köpeği?

Labrador, Kanada’nın köpeğidir. Adını Kanada’nın Newfoundland / Labrador eyaletinden almıştır. 

Labrador Ev İçin Uygun Mu?

Labrador ev için uygun bir köpektir. Fakat günlük egzersiz ihtiyacının giderilmesi gerekir. Bu da toplam olarak günlük 4-5 saat dışarıda kalması gerekliliğini ortaya çıkarır. Eğer bu karşılanabilecekse ev için uygundur. Karşılanamayacak, evden dışarı çıkarılamayacaksa uygun bir köpek değildir.

Labrador Kaç Yavru Doğurur?

Labrador hamilelik evresinde çok fazla yavru doğuran bir köpektir. Ortalama olarak 6-9 arası yavru doğurmaktadır. Fakat bu durum, çiftleştiği erkek labradorun hormonal seviyesiyle kendi hormonal seviyesine bağlı olarak değişim gösterebilir. 

Labrador Retriever Safkan Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Safkan Labrador Retriever’ın kafa yapısı uzun ve sivri değil, aksine geniş ve köşelidir. Burun yapısı küttür. Çene yapısı kusursuzdur. Makas şeklinde, düzgün kapanan dişlere sahiptir. Vahşi bakan gözlere sahip değildir, oldukça dost canlısı bakarlar. Göz renkleri kahverengi ya da eladır. Kulakları çok sarkık değildir, uzunluğu ise ortalama seviyededir. Boyun yapısı oldukça güçlüdür. Patileri bir yumruk gibi kapalıdır ve yere sıkı basmaktadır. Tüyleri kısa, yumuşak, parlak ve gürdür. Tüylerinde hiçbir leke yoktur. Eğer bu özellikleri taşıyorsa, safkan olduğunu anlayabiliriz.  

Labrador Renkleri 

Çilolata Labrador En çok tercih edilen rengidir bu ırk ile özleştir .

Şampanya Labrador 

Siyah Labrador 

Beyaz Labrador 

Labrador Retriever Köpek Fiyatları - 2023

Labrador ırkı kendi içinde ikiye ayrılır, pet için uygun olanlar ve av için uygun olanlar, bu özelliklerine, secerelerine , fizik yapılarına göre ve renklerine göre fiyatları  2022 yılında 2.000 lira ile 15.000 lira aralığında değişmekteyken 2023 yılı fiyatları yine aynı kriiterlere bağlı olarak 7.000 lira ile 17.000 lira arasında değişmektedir .