Köpek İlanlarıİngiliz Bulldog kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

İngiliz Bulldog Yavru

İngiliz Bulldog; oturaklı görüntüsü, sıradışı ağızları ve meraklı gözleriyle oldukça dikkat çeken bir ırktır. Üretilme amacı boğa dövüşlerinde kullanılmasıdır. Dünya genelindeki en popüler köpek ırklarından biridir. 1890 yılında Amerikan Kernel Kulübü tarafından cins olarak kabul edilmesi, bu denli popüler olmasının temel sebebidir. Günümüzde; geçmişte kullanım amacını tamamen geride bırakmıştır. Aile köpeği kategorisinde yer almaktadır.

Dış görünüşü her ne kadar saldırgan gibi görünse de; içerisi bir o kadar sevecen ve arkadaş canlısıdır.

Bulldog

İngiliz Bulldog, enerji düzeyi orta seviyede; egzersiz ihtiyacı orta ile yüksek arasında, oyunculuk seviyesi de yine ortalama seviyelerde olan bir ırktır. Başka köpeklerden pek hoşlanmaz fakat farklı hayvanları sevebilir. 
•    Ortalama ömürleri 8 yıldır.
•    Adından da anlaşılacağı üzere kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır.
•    Erkekler için ortalama ağırlık 24 – 25 kilogram arasıdır. Dişilerde bu ağırlık 22 – 23 kilogramdır.
•    Boyu 30 ila 43 cm arasında değişim gösterebilir. (Hem boy, hem de ağırlık açısından +/- 1-2 cm düşüş veya yükseliş görülebilir)
•    Kalın ve oturaklı vücut yapısına sahiptir.
•    Ağız yapısı kırışıktır.
•    Kulakları oldukça güzel bir yapıya sahiptir. 
•    Burnu kısadır, bu sebepten dolayı nefes almada zorluk yaşayabilir.
•    Beyaz, kırmızı, kahverengi renklerde görülebilir. Ya da bu renklerle 2’li, 3’lü kombinler olabilir.

İngiliz Bulldog Karakteri

Görünüm olarak korkutucu bir yapıya sahiptir. Fakat karakter açısından bu yapının tam tersi bir karakteri vardır. Oldukça güvenilir ve kibar bir cinstir. Sevimliliğiyle diğer ırklara göre farkını ortaya koyan İngiliz Bulldog; geçmişte boğa dövüşlerinde kullanıldığından dolayı bazı içgüdülere sahiptir. Bu da tehlike hissettiği, risk altında olduğu durumlarda saldırı eğilimi kazandırıyor. 

Düşman olarak gördüklerine karşı son derece sert ve cesur bir yapısı vardır. Sevdiklerine karşı ise son derece korumacı ve dostça yaklaşır. Aslında İngiliz Bulldog karakterinde en önemli nokta yavruyken verilen eğitimdir. Köpek, nasıl yetiştirilmek istenilirse öyle yetişecektir. Saldırgan olarak büyütülürse saldırgan olacak, sevecen ve sosyal büyütülürse adeta bir kedi olacaktır. 

Farklı ev hayvanlarıyla arası genel olarak oldukça iyidir. Fakat yabancı köpeklerden pek hoşlanmaz. Eğer yavruluk sürecinden itibaren köpeklerle birlikte büyümediyse, yetişkinlik döneminde farklı köpeklere asla ısınmayacaktır. 

Salyalı burun yapısı vardır. Bu da ona uyurken sürekli horlama sorunu kazandırır. Özellikle apartman dairesinde bakacaklar için; oldukça uygun bir ırktır. Çünkü çok hareketli, yüksek egzersiz ihtiyacı olan bir köpek değildir. Çok sıcak havaları sevmez, ılık ve soğuk ortamlar; onun için mutluluk kaynağıdır.

Bulldog Beslenmesi

İngiliz Bulldog beslenmesi ile ilgili günümüzde çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bu ırk, burun ve ağız yapısı sebebiyle zaten kronik birçok hastalığa yakalanma riski olan bir ırktır. Beslenmesinde de yanlış adımlar atılırsa; geri dönüşü çok zor olan durumlar meydana gelebilir. Bunun için İngiliz Bulldog beslemek isteyenler; kesinlikle Premium mama tercih etmelidir. Kemikler, yemek artıkları, yağ oranı yüksek gıdalar… Bunların tamamı; sindirim sistemine zarar veren, köpek sağlığını tehlikeye atan gıdalardır. O sebepten dolayı asla verilmemesi gerekir. Premium mamalarda sadece İngiliz Bulldog ırkına özel mamalar olduğu gibi, genel köpekler için de mamalar vardır. Bu noktada seçim yaparken; kaliteli ve besin içeriği açısından zengin mamalara yönelmeniz faydanıza olacaktır. 

Düşük fiyatlarıyla öne çıkan markasız mamalar, tabiri caizse merdiven altı üretimle üretilmektedir. İçeriği bilinmediği için; ne denli zarar vereceği de tahmin edilemez. Bunun için hiçbir risk almadan direkt olarak Premium mamalar tükettirmeniz faydalı olacaktır. Eğer farklı tatlar denetmek istiyorsanız, yine köpekler için üretilen bisküvileri tercih edebilirsiniz. Bu bisküviler, çok fazla tükettirilmemek şartıyla haftada birkaç kez verilebilir.

Ödül maması, İngiliz Bulldog için muhteşem bir armağandır. Bundan dolayı ödül maması da tükettirebilirsiniz. Besin içeriği açısından normal mamaya kıyasla 2 kat daha zengin olan bu mamaları tükettirirken de dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bu konular ise kilo – ağırlık oranıyla başlamaktadır. Çok fazla ödül maması tüketimi, İngiliz Bulldog ırkına obezite sorununu getirebilir. Bundan dolayı ayarını tutturarak vermelisiniz. 

İngiliz Bulldog Bakımı 

İngiliz Bulldog bakımı, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bakım yapılması gerekiyorsa; yalnızca tüyleri için haftalık bir kez fırçalama, sonrasında ise tarama işlemi gerçekleştirilebilir. İngiliz Bulldog ırkının kürkündeki kırışık derilerin arasına yiyecekler, yabancı cisimler ve bunun gibi şeyler kaçabilir. Bu durumda deride mantar sorunu baş gösterecektir. Mutlaka günlük kontrol edilmeli, böyle bir durum varsa nemli bez kullanılarak alınmalıdır. Dişleri hassas olan İngiliz Bulldog, her gün dişlerinin fırçalanması gereken bir ırktır. Düzenli diş fırçalamasıyla ağzında meydana gelebilecek enfeksiyonların önüne geçilir.

Kulak, göz ve tırnak bakımı da dikkat edilmesi gereken diğer bakım kriterleridir. Kulaklarında kir olup olmadığı, her gün düzenli bir şekilde kontrol edilmeli; eğer böyle bir durum varsa alınmalıdır. Çünkü kulak kiri, enfeksiyonu tetiklemektedir. Göz çapakları da, dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Nemli bez kullanılarak çapaklar temizlenmelidir. Son olarak tırnaklar ise; haftalık kesilmelidir. Kesilmediği takdirde patisine basarak ona acı yaşatabilir. 

İngiliz Bulldog Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

İngiliz Bulldog ırkı, Dünya genelinde popüler bir ırk olması sebebiyle; hakkında çok fazla araştırma yapılan bir ırktır. Gerek tarafımıza, gerekse de Google’a sorulan sorulara Kavpet.com olarak cevap verdik. İşte İngiliz Bulldog ırkı hakkında sorulan sorular ve cevapları: 

İngiliz Bulldog Evde Bakılır Mı?

İngiliz Bulldog, ev yaşamına oldukça uyumlu bir ırktır. Bu sebepten dolayı evde bakılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sıcak ortamları sevmemesi, fazla hareketli olmaması ve çevredeki yabancılara karşı tepki göstermesi onu daha çok ev ırkı yapmaktadır.

İngiliz Bulldog Hangi Renk Olur?

İngiliz Bulldog, günümüze birkaç farklı renkte görülebilir. Tamamen beyaz, tamamen kırmızı veya tamamen kahverengi olabildiği gibi, bu renklerin karışımı da görülmektedir. En sık görülen renk kahverengi, en sık görülen karışım renk ise kahverengi – beyazdır. 

İngiliz Bulldog Kaç Kilodur?

İngiliz Bulldog ırkı ortalama olarak 20 – 25 kilogram aralığındadır. Bu değerler beslenmeye bağlı olarak değişebilir. Tamamen sağlık odaklı bir beslenme diyeti uygulanırsa ırkın kilogram aralığı bu şekildedir. 

İngiliz Bulldog Saldırgan Mıdır?

İngiliz Bulldog saldırgan bir ırk değildir. Fakat yanlış kişilerin eline geçip, farklı eğitimler aldığında saldırganlaştırılabilir. Bunun için verilen eğitim oldukça önemlidir. Eğer yavruyken gerekli eğitimleri verilirse, saldırganlıktan uzak olacaktır.

İngiliz Bulldog Yasak Mı?

Türkiye’de birçok yasak köpek ırkı bulunmaktadır. Fakat İngiliz Bulldog ile ilgili herhangi bir yasak söz konusu değildir. Çünkü İngiliz Bulldog, tehlikeli ırklar sınıfında bir köpek değildir. 

İngiliz Bulldog Fiyatları

bulldog  köpek fiyatları ülkemizideki artan fiyatlara bağlı olarak 2023 yılında ise ingiliz bulldog fiyatları    6.000 lira ile  25.000 lira arasında değişkenlik göstermektedir . bu değişken fiyatların sebepleri, secere durumu, kürk yapısı, surat hatları ve aşı durumlarına bağlıdır .