Köpek İlanlarıDalmaçyalı kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Dalmaçyalı Yavru

Dünya üzerindeki en dayanıklı köpek ırklarından biri de Dalmaçyalıdır. Adaleli ve orta büyüklüktedir. Kusursuz vücut yapısı sayesinde, oldukça zarif bir görüntü sergilemektedir. İnsanlarla olan bağı; masallara konuk olan Dalmaçyalı ırkı ile ilgili tüm detayları Kavpet.com olarak sizler için hazırladığımız rehberimizden öğrenebilirsiniz. İşte Dalmaçyalı ırkı ve ırka dair tüm detaylar:

Dalmaçyalı Özellikleri 

Dalmaçyalı, son derece temiz ve yalın hatlara sahip bir köpek ırkıdır. Bu onların oldukça atletik bir görünüme sahip olmasını sağlar. Açlığa, soğuğa, koşmaya, susuzluğa ve akla gelebilecek her olumsuz duruma karşı dayanıklıdır. 

•    Kürk yapısı kısa, sert ve sıkıdır.
•    Vücudunda siyah veya kahverengi renkte benekler bulunmaktadır. 
•    Parmakları kavisli yapıdadır. Patileri ise yuvarlaktır.
•    Tırnak renkleri beyazdır. Eğer kirli beyaz vücut rengi varsa, tırnakları da aynı renkte olacaktır.
•    Yuvarlak göz hatlarına sahiptir ve gözleri siyah pigmentlidir.
•    Kulakları oldukça yumuşaktır. Sarkık yapıya sahiptir. 
•    Beneklerinin dağılımı, değerini belirler. Ne kadar orantılı dağılmışsa; o kadar değerli olur.
•    Tamamen beyaz doğan bu köpeklerin benekleri sonradan ortaya çıkmaktadır. 
•    Dişiler için 56 – 58 cm boy ortalaması görülmektedir. Erkekler için bu ortalama 58 – 61 cm’dir.
•    Dişilere kilogram ortalaması 16 – 24 kg arasındadır. Yine erkeklerde bu ortalama 15 – 32 kg’dır.

Dalmaçyalı Karakteri 

Dalmaçyalı köpekler, karakteristik açıdan oldukça gelişmiştir. Oyuncudurlar ve neşeli yapıları vardır. Köpek oyuncaklarıyla ve sahipleriyle oynamak onları son derece mutlu eder. Duyarlı ve sadıklardır. Sahipleriyle aralarında çok özel bir bağ bulunmaktadır. Çocuklara sevgi dolu yaklaşır, fakat çok küçük çocuklarla oynaması önerilmez. Çünkü hareketli yapısı sebebiyle istemeden de olsa zarar verebilmektedir.

Kızdırılmaktan asla hoşlanmazlar. Olabildiği kadar sakin bir hayat yaşama taraftarıdırlar. Kızdıkları zaman saldırgan tavır sergileyebilirler. Dalmaçyalı erkek köpekler, özellikle kendi ırkına mensup erkek köpeklere karşı mesafelidirler. Saldırabilir. Eğer küçük yaşlarda sosyalleştirme eğitimi verilirse; hem yabancılara, hem de farklı köpeklere karşı iyi olabilirler. 

Zeka konusunda en zeki köpek ırkları arasında yer almaktadır. İnatçı yapıya sahiplerdir. Bu yapıları onlara birçok şey kazandırsa da eğitimlerini zorlaştırmaktadır. İstemediği hiçbir şeyi yapmazlar. Bu noktada sahibi de dahil herkese karşı bağımsızdır. Eğitimleri sıkı ve disiplinli olmalı, bağımsız karakterleri bastırılmalıdır.

Dalmaçyalı Beslenmesi 

Dalmaçyalı köpekler dayanıklılık açısından oldukça gelişmiş bir ırktır. Fakat bu; her şeyi yiyebilecekleri anlamına gelmemektedir. Beslenmesinde Premium markalı kuru ve yaş mamalar kullanılmalıdır. Çünkü zaten gün içerisinde çok fazla hareket etmeleri enerjilerini bitirir. Bu enerjiyi mamalardan en yüksek şekilde almalıdırlar. Bu da ancak Premium marka mamalarla mümkündür. Dalmaçyalı beslenmesi konusunda veterinerden de destek alınabilir.

Çok sık olmamakla birlikte ödül maması ve köpek bisküvisi verilebilir. Sütten, yağlı etten, diğer yağlı gıdalardan uzak tutulmalıdırlar. Kemik kesinlikle verilmemeli, koklama amacıyla dahi uzatılmamalıdır. Yemek artıkları da sindirim sistemlerine ciddi zararlar verebilir.

Dalmaçyalı Bakımı 

Dalmaçyalı bakımı ne çok zor, ne de çok kolaydır. Normal zamanlarda haftada 1 kez fırçalanıp taranmaları yeterli olacaktır. Fakat yılda 2 kez çok yoğun bir şekilde tüy dökme sezonları vardır. Bu dönemlere girildiğinde haftada birkaç kez taranmalıdırlar. Çünkü ölü tüyler bu sayede temizlenir ve yenileri daha güçlü çıkar. Çok sık banyo yaptırmaya gerek yoktur. 2 haftada bir kez banyo yaptırılması yeterlidir.

Kulak kirine ve göz çapağına dikkat edilmelidir. Çünkü enfeksiyon riski oluşturabilir. Eğer enfeksiyon oluşursa da; bunun sonuca ölüme kadar uzanacak şekilde ciddi olabilir. O yüzden günde birkaç kez kontrol etmek faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra tırnaklarını haftalık kesmeniz gerekir. Çünkü uzun tırnaklar yürüme ve koşma esnasında patisine batabilir.

Dalmaçyalı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Dalmaçyalı köpeklerle ilgili merak edilen birçok detay bulunmaktadır. Kavpet.com olarak tüm bu detayları eksiksiz bir şekilde sizler için yukarıda verdik. Bunlarla birlikte; sıkça sorulan soruların cevaplarını da hemen aşağıda hazırladık. İşte Dalmaçyalı ve hakkında sıkça sorulan sorular:

Dalmaçyalı Köpek Nereli?

Dalmayçalı; adını kökeni olan bölgeden almıştır. 1800’lü yılların başında yetiştirilen bu köpeğin asıl kökeni Hırvatistan / Dalmaçya’dır. Fakat İngiltere’de yetiştirildiğine dair açıklamalar da bulunmaktadır. 

Dalmaçyalı Köpek Evde Beslenir Mi?

Dalmaçyalı evde beslenmemelidir. Onlar için en uygun yaşam ortamı bahçeli evlerdir. Çünkü hareketli yapıları vardır ve ev ortamı onları son derece darlamaktadır. 

Dalmaçyalı Kaç Tane Doğurur?

Dalmaçyalı köpekler 1 kez de 18 yavruya kadar doğurabilmektedir. Bu kanıtlanmış bir gerçekleştir. Miley ismi verilen dalmaçyalı ırkına mensup bir köpek 12 tanesi dişi, 6 tanesi erkek olmak üzere toplam 18 yavru Dünya’ya getirmiştir. Doğum süreci tam 13 saat sürmüştür ve 7 veteriner eşliğinde gerçekleşmiştir. Ortalama olarak ise 6 – 9 arası yavru doğurmaktadır. 

 

Dalmaçyalı Köpek Fiyatları 2023

dalmaçyalı köpek ırkının fiyatları 2023 yılı ortalaması  10.500 lira ile 24.000 lira arasında değişmektedir bu değişimin sebebi aşı durumu safkan olup olmaması ve secere durumu gibi etkenlerdir, bir yavru köpek sahilenirken lütfen anne babasını görerek satın alın dalmaçyalı değerli zeki bir köpek ıtkı olmasıyla orta bütçelerde bir köpek türüdür .