Köpek İlanlarıAkita Inu kategorisinde 1 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Akita Inu Yavru

Günümüzde Hachiko filmini izlemeyen neredeyse yok denilecek kadar azdır. O filmin baş kahramanı olan Hachiko, Akita Inu cinsli bir köpektir. Görüp görülebilecek en sadık köpeklerden olan Hachiko, aynı zamanda heykelleştirilmiş ilk köpektir. Shibuya İstasyonu’nda duran heykel için her yıl 8 Nisan’da anma töreni yapılır.  Özel ırklardan olan Akita Inu ile ilgili tüm bilgileri, makalemizden öğrenebilirsiniz. 

Akita Inu Karakteri 

Akita Inu, oldukça cesur ve sadık olan bir köpek ırkıdır. Bunun yanında zekasıyla da çoğu zaman kendine hayran bırakmaktadır. Yüksek zekaya sahip olması onu çabuk bunaltabilir. O yüzden sürekli bir şeylerle uğraşması gerekir. Boş kaldığında zekanın verdiği enerjiyle yıkıcı tavırlar sergileyebilir. 

Akita Inu apartmanda beslenebilen köpek ırkları arasında yer alsa da; fiziksel egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Bunun için günde 4-5 saat aralığında dışarıda durmalıdır. Eğer bu şartlar karşılanmazsa psikolojik problemler yaşayabilir. Bu şartları karşılayabileceğini düşünenler apartmanda besleyebilir. Fakat onun için en iyisi bahçeli ev olacaktır.

Akita, ailesine çok bağlıdır ve ailesinden ayrı kaldığında depresyona girer. Bunun için yalnız kalması hiç iyi değildir. Görünüşündeki asalet ve güçlülük, yüreğine şefkat ve sevgi olarak yansımıştır. Aynı zamanda psikolojik açıdan çok hassas bir köpektir. 

Havlamayı seven Akita Inu cinsi köpekler çoğu zaman homurdanma ve mırıldama gibi seslerle sevgi ihtiyacını belli edebilir. Eğer bir Akita Inu mırıldıyorsa bilin ki sevgi istiyordur. Onunla zaman geçirip, eğlenmesini ve dolayısıyla kendi eğlencenizi sağlamalısınız.

Akita Inu Beslenmesi 

Akita Inu, doymayan köpek ırklarından biridir. Bu sebepten dolayı önüne ne koyarsanız koyun yerler diyebiliriz. Fakat, tabi ki böyle bir beslenme şekli tamamen yanlış olacaktır. Bilindiği üzere; sadece Akita Inular değil, diğer tüm ırklar kemik ve yemek artıklarından uzak tutulmalıdır. Özellikle kemikler, uzun vadede tükettirildiği takdirde; üstesinden gelinemeyecek sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı tüketilmesi asla önerilmez.

Aşırı yağlı gıdalar da, köpeğin sindirim sisteminde kolay sindirilemediği için bakteri oluşturabilir. Bunun için yemek artığı olmasa dahi, normal tüketim için dahi verilmemelidir.

Peki Akita Inu’lar nasıl beslenmelidir? Cevap oldukça basit. Akita Inu beslerken, kesinlikle tercihinizi Premium marka mamalardan yana yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu mamalar, hem günlük enerji ihtiyacını karşılayacak, hem de doymasını sağlayacaktır.

Premium mama tercihinde bulunmazsanız, diğer “merdiven altı” tabiriyle üretilen mamaları tercih ederseniz biraz sıkıntı olabilir. Çünkü Akita Inu’lar sahip oldukları zekayı eşsiz bir enerjiye çevirirler. Bu mamalar da enerji konusunda yetersiz kaldığı için sorun çıkarabilir.

Akita Inu Bakımı 

Akita Inu cinsi köpekler, oldukça parlak ve büyük tüylere sahip canlılardır. Bu yüzden en önemli bakım tüyde başlamaktadır. Haftada düzenli olarak en az 1 kez taranması onun açısından faydalı olacaktır. Yıllık olarak 2 kez yoğun tüy dökme sezonları bulunmaktadır. Bu dönem içerisinde haftada 2-3 kez taranmaları gerekebilir. Alt katmana ulaşmak zor olacağı için, köpekler için özel üretilen metal taraklarla tarayabilirsiniz. 

Haftalık banyo yapması gereken bir ırk değildir. Bu yüzden sadece ihtiyaç duyulduğunda banyo yaptırılması onun açısından oldukça faydalı olacaktır. Kirlenmediği sürece banyoya girdirmeyiniz. Çünkü yoğun kürk yapısı iyi kurulanmadığı takdirde beraberinde bazı hastalıkları getirebilir.

Diğer köpekler gibi Akita Inu beslerken de kulak bakımı, göz bakımı ve bunun yanı sıra tırnak bakımını yapmalısınız. Kulak kirleri hemen alınmalı, göz çapakları yok edilmeli ve tırnaklar haftalık temizlenmelidir. Böylelikle sahip olduğunuz Akita Inu cinsi hayvanınıza en iyi şekilde bakmış olabilirsiniz.

Akita Evde Bakılır Mı?

Akita evde bakılabilen bir köpek ırkıdır. Bahçeli alanlar onlar için her ne kadar uygun olsa da; gerekli egzersizleri eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde evde beslenebilir. 

Akita İnu Fiyatları 2023

2023  yılında Akita Fiyatları 5.000 lira ile 18.000 lira rasında değişmektedir  bu değişimlerin bir çok sebepleri vardır, bunlar secere, aşı durumu, anne baba fiziki ve soy durumu gibi etkenler bu durumu değiştirmektedir.