Kedi İlanlarıİran Kedisi kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

İran Kedisi Yavru

İran Kedisi, Türkiye’nin en ilgi çeken kedi ırkıdır. Fars Kedisi olarakta bilinmektedir, Oldukça sıra dışı görünümleri onların popülerliğini artıran en temel unsurdur. Sakin, zeki ve masum yapılarıyla kendini en sakin kedi ırkları arasına ekletmeyi de başarmıştır. Kavpet.com olarak hazırladığımız İran Kedisi makalemizle; bu ırka dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz. İşte İran Kedisi ve ırka dair tüm detaylar.

İran Kedisi Özellikleri 

İran Kedisi, diğer tüm kedi ırkları arasında en yumuşak tüylere sahip ırk olarak dikkat çekmektedir. Surat yapısı içe basıktır. Bu onlara şirinlik kazandırsa da; bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Oldukça karakteristik görünümü bulunmaktadır. Yüzlerce yıldır Dünya’da kendini gösteren bu ırk, ortaya çıktığı ilk günden itibaren insanlar tarafından aynı şekilde sevilmiştir. Aynı zamanda çok yoğun bir şekilde beslenmiştir. Gün geçtikçe popülaritesi artmış ve bugünkü ününe sahip olmuştur. İran Kedisi özelliklerini aşağıdan görebilirsiniz:

•    Büyüklük olarak ortalama boyuta sahiplerdir. Dişiler için boyut 24 – 35 cm arasında; erkekler için ise 24 – 38 cm arasındadır.
•    Erkek İran Kedisi 4-6 kilo arasındadır.
•    Dişi İran kedisi ise 3,2 – 4,5 kilo arasındadır.
•    Basık yüz yapıları, beraberinde basık burun getirmiştir. Burun yapısı aynı zamanda yukarı doğru kalkıktır. Bu da şirin bir görünüm oluşturmaktadır.
•    Göz yapıları yuvarlak ve iridir. Mavi, yeşil, mavimsi yeşil ve parlak bakır renkler görülebilmektedir. Farklı göz renklerine de sahip olabilirler. Fakat bu oldukça nadirdir.
•    İran kedilerini bu kadar ünlü eden en önemli özellikleri tüyleridir. Bu kedilerin tüyleri son derece sık ve uzun yapıdadır.
•    Kulaklarının içleri ve patilerinin altları tüylüdür.

İran Kedisi Karakteri 

İran Kedisi, sakin kişiliğiyle bilinen bir kedi ırkıdır. Günün büyük bölümünü oturarak ve yatarak geçirirler. Birlikte yaşaması en kolay Kedi Cinsleri arasında yer almaktadır. Hatta bu konuda ilk sırada yer almaktadırlar.

Son derece estetik görünüme sahip olan bu kediler, çocuk ve köpeklerle oldukça iyi bir şekilde anlaşabilmektedirler. Yabancı kedi ırklarına karşı da agresif tavır sergilemek gibi bir durum söz konusu değildir. Gürültülü ortamlardan uzak kalmak isterler, bunun için aile içi kavgaların sık olduğu ortamlar ona uygun değildir. En zeki kedi ırklarından biridir. Fakat bu zekasını gösteremezler. Bunun için küçük yaşlarda zeka eğitimleri verilmelidir. 

Çoğu kedi evde yalnız kalma konusunda şikâyetçi olur. Fakat İran Kedisi, bundan oldukça keyif alır. Yatmak ve sakinlik onlar için son derece önemli konular olduğu için; evde tek kalmak da bir nevi ödül olacaktır. 

İran Kedisi Beslenmesi 

İran Kedisi, kronik böbrek hastalığı, kalp sorunları, solunum problemleri gibi birçok rahatsızlığa yaktınlardır. Bunun için beslenmesinde son derece dikkatli olunması gerekir. Eğer bir İran kedisi sahiplenmişseniz; ilk işiniz veterinerde muayene ettirmek olmalıdır. Eğer bir rahatsızlığı varsa buna uygun takviyeler verilmelidir. Süt, yemek artıkları, yağlı gıdalar ve akla gelebilecek mama hariç hiçbir şey verilmemelidir. Verilen mamaların da kaliteli olması önemlidir. Çünkü bugün, merdiven altı tabiriyle üretilen mamaların tamamı sağlıksız ve besin değeri zayıf mamalardır. Bu da kedinin günlük enerji ihtiyacını karşılama noktasında başarısız olmasına sebebiyet vermektedir. Onun için olabildiği kadar Premium mamalarla beslenmesi gerekir.

İran Kedisi Bakımı

İran Kedisi bakımı oldukça zordur. Sabır gerektirir. Yine maddiyat açısından da bir tık fazla yük oluşturur. Kronik rahatsızlıklara yatkın olmaları sebebiyle; veteriner giderleri ciddi miktarlara ulaşabilir. Fakat sağlıklarına dikkat edilirse, bu anlamda rahatsızlık yaşama oranları düşecektir. Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Haftada 2 kez taramak yeterli olacaktır. 

Kulak çevresinde oluşan kirler günde 2 kez kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Aynı durum göz çapakları için de geçerlidir. Her 2 durumda da İran Kedisi enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalacaktır ve bu onların sağlığı için oldukça riskli bir durumdur.

Zaten nefes alma konusunda sorun yaşayan İran Kedisi, obezite gibi durumlarla karşı karşıya bırakılmamalıdır. Bunun için diyet dahilinde beslenmelidir. Eğer yüksek kilolara oluşursa, nefes alamama gibi bir sorun yaşanabilir, bu da beraberinde ölüm getirecektir. 

İran Kedisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Günümüzün en popüler kedi ırklarından biri olan İran Kedisi hakkında sıkça sorulan çok sayıda soru bulunmaktadır. Kavpet.com olarak bu sorulara yanıt verecek ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız. İşte İran Kedisi ve hakkında sıkça sorulan sorularla cevapları:

İran Kedisi Bakımı Zor Mu?

İran Kedisi bakımı son derece zordur. Sürekli hastalıklarla mücadele etmek gerekebilir. Yine tüy bakımında da diğer kedilere nazaran 2 kat daha dikkatli olunması gerekir. 

İran Kedileri Ne Kadar?

İran Kedileri, dişiler ve erkekler için farklı boyut – ağırlığa sahiplerdir. Dişilerde boyut aralığı 24-35 cm olurken; bu aralık erkeklerde 24 – 38 cm arasındadır. Ağırlık ise erkeklerde 4-6 kilogram, dişilerde 3,2-4,5 kilogram aralığındadır. 

Ücretsiz İran Kedisi Bulabilir Miyim? 

Ücretsiz İran Kedisi bulabilir miyim? Ücretsiz İran Kedisi sahiplenme ve sahiplendirme ilanları Kavpet'de az da olsa görülmektedir. İran Kedileri genel olarak ücretli sahiplendirme ilanları listesinde yer aldığından, ücretsiz İran Kedilerinin sahiplendirme ihtimali biraz düşüktür. Ancak Kavpet'de ücretsiz İran Kedilerinin sahiplendirilmesi daha önceki ilanlarımızda karşılaştığımız bir durumdur. Buna istinaden Kavpet'deki ilanları düzenli olarak takip etmenizi öneririz. 

İran Kedisi Nelerden Hoşlanır?

İran Kedisi serbest olmaktan son derece keyif alır. Bu yüzden kucağa alınmak gibi durumlar onlara terstir. Aynı zamanda sakin ortamlar ve rahat uyuyabileceği yumuşak alanlar onları keyiflendirir. 

İran Kedisi Oyun Oynar Mı? 

İran Kedisi de her kedi gibi oyun oynar. Fakat diğer kedilere nazaran daha az oyun oynarlar. Günde birkaç saat hareket onlar için yeterlidir. Bu birkaç saatlik hareket süresinde ise 10 – 15 dakika aralığında oyun oynarlar. Nefes alma problemi olduğu için; fazla hareket etmesi onun yaşamını tehlikeye atabilir.

İran Kedisi Fiγatları 2023

İran kedisi ırkının 2022 yılı fiγatları 2.000 lira ile  7.500 lira arasındadır fiγatları etkileyen bir çok unsur vardır .2023 yılında ise bu rakamlar 4.500 lira ile 11.000 lira arasında değişmektedir .bu değişimlerin bir çok sebebi vardır secefre durumu renk durumu gibi .