Kedi İlanlarıMaine Coon kategorisinde ilan bulunamadı.
 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Maine Coon Yavru

Kuzey doğu Amerika’ya özgü bir ırk olduğu bilinen Maine Coon kedileri kökeni çok eski tarihlere dayanır. Uzun ve yoğun tüy yapısıyla tanınan tür, kış koşullarında yaşamaya uygundur. Ortalama ömrü 17 yıl olan bu kedi türü, görünümlerindeki heybetin tersine insan canlısıdır. Yetişkin bir erkeğin ağırlığı 8 kg’a kadar çıkarken dişilerin ağırlığı 4-5 kg arasında değişir. En büyük kedi türleri arasında sayılan Maine Coonlar ülkemizde çok popüler değildir.

Maine Coon Kedisi Özellikleri

Dünyanın en büyük boyutlarına sahip olan ırkın kedileri parlak tüyleri, sakin halleri ve merhametli tavırlarıyla dikkat çeker. Gövde uzunlukları 1 metreyi ve ağırlıkları 8 kiloyu bulabilir. Uzun tüylü Kedi Cinsleri arasında sayılan Maine Coon tüyleri her renk olabilir. Sık ve kalın tüyler soğuk havalarda ideal koruma sağlar. Bu kedilerin;

 • gözleri yuvarlak ve
 • kulakları diktir.

Sakin oldukları kadar da zeki olan türün egzersiz ihtiyacı orta seviyededir. Diğer evcil hayvanlar ve özellikle çocuklarla iyi geçinen kediler, iletişimlerini sürekli miyavlayarak ve mırıldanarak kurar. Genellikle sağlıklı olan, genetik bir hastalığa yatkınlığı bulunmayan Maine Coonların ortalama ömürleri 17 yıl civarındadır.

Maine Coon fiziksel özellikleri arasında; kaslı ve gelişmiş gövde yapıları, kalın bacakları, sivri ve dik kulakları, kendine has göz renkleri, dikdörtgen yapıda vücutları, sayısız renklerde tüy ve desenleri sayılabilir. Olgunlaşmaları 3-5 yıl sürer.

 • Kin tutmayan
 • Kimseye zarar vermeyen
 • Sevecen
 • Nazik
 • Dost canlısı tür diğer evcil hayvanlarla uyum içinde yaşar.

Çevresinde olup biten hadiselerin başrolünde bulunmak isteyen Maine Coonlar, hızlı öğrenir ve yeniliklere kolay adapte olur. Karnı acıktığında dahi ses tonunu sertleştirmeyen kediler, oyun oynarken eğlenceli ve komik hareketler sergiler. Verilen komutların tamamını anlayan kediler, çiftleşme döneminde dahi sakin ve uysaldır. Erkekler her zaman muzip ve oyuncu karakterleriyle öne çıkarken dişiler daha olgun tavırlarıyla etrafı seyretmeyi tercih eder.

Maine Coon Kedisi Bakımı

Sabırlı yapılarıyla temizlik ve bakım esnasında sahibine her zaman yardımcı olan ırkın bakımında en önemli nokta uzun ve hacimli tüylerdir. Yıkanmak istemediğinde zorlanmaması gereken kedilerin tüyleri haftada en az 3 kere fırçalanmalıdır.

 • Rutin veteriner hekim kontrolleri aksatılmamalı ve
 • Aşı takvimine uyum sağlanmalıdır.

Kedi tarağı ya da tüy toplama eldiveni Maine Coon tüy bakımı için kullanılması önerilen malzemelerdir. Tüm kedi ırklarında olduğu gibi bu türde de mama ve su kapları düzenli bakılmalı ve besinler tazelenmelidir. Hijyen kurallarına uyulduğunda mikroplara karşı her zaman koruma sağlanabilir. Düzenli ve ihtiyaca uygun bakım kedilerin sağlıklı kalması için gözden kaçırılmaması gereken bir ayrıntıdır.

 • Kaliteli mama tercihiyle
 • Günün belli saatlerinde
 • Yeterli porsiyon tüketimi ve
 • Taze su tedariki sağlıklı bir yaşamın yanı sıra kedilerin yaşam standartlarının artması için de kaçınılmazdır.

Bu türde en sık rastlanan sağlık sorunları arasında; SMA, kalça displazisi ve polikistik böbrek hastalıkları sayılabilir.

Maine Coon Kedilerde Beslenme

Maine Coon kedilerin beslenme planında; protein içeriği yüksek, karbonhidrattan zayıf ve kaliteli mamalarla hazırlanan öğünler yer almalıdır. Dengeli beslenmesi önerilen tür, kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya daha yatkındır. Ortalama kiloya sahip olan bir kedinin günlük mama ihtiyacı 100 gram civarındadır. Tüm kedi beslemelerinde önemli olduğu gibi bu ırk için de temiz su yaşamdır.

Kedilerin yeterli su içmesini sağlamak için su kabının mama kabından birkaç pati uzağa yerleştirilmesi tavsiye edilir. Koku alma duyuları diğer canlılara oranla daha gelişmiş olan kedilerde bazı durumlarda mama kokusu su içme isteğini ortadan kaldırabilir.

Maine Coon Kedilerde Eğitim

İnsancıl kişiliğiyle öne çıkan tür, çocuklarla çok iyi geçinir. Zeki ve akıllı kişiliğiyle kolay evcilleşen ırk, çevresi ve sahibiyle kaliteli bir iletişim kurar.

 • Zekâ seviyesi mükemmelin üstünde ve
 • Eğitilebilirliği tam not alan Maine Coonlar, yeniliklere açıktır.

Yavrularda eğitim daha başarılı sonuçlar verir. Yavruyken yetişkinlere nazaran daha aktif olan kediler, ucunda ödül olduğunda tüm istekleri karşılayabilir.

 • Lazer
 • Toplu kuleler
 • Egzersiz imkânı veren aktif oyunlar
 • Kap-getir
 • Tasmayla yürüme eğitim süreleri düzenli ve 15 dakikayla sınırlı olmalıdır.

Gününde olmayan kedilere yeni bir şey öğretmek kafa karışıklığına neden olabilir. Evcil hayvan sahiplerinin kedilerin huyunu değiştiremeyeceklerini ancak sınırların karşılıklı olarak belirlenebileceğini bilmesi yaşam konforu üzerinde pozitif katkı sağlar.

Maine Coon Bakımı Kolay Mıdır?

İyi bir ev arkadaşı olan ırk, sahibiyle güçlü bir bağ kurmaya heveslidir. Kaliteli mama tercihi, uygun yaşam şartlarının sağlanması ve düzenli veteriner hekim kontrolleri ortalama yaşam süresini değiştirebilir. En eski kedi ırkları arasında adı geçen Maine Coonlar, açık havaya çıkartıldığında mevsim değişikliklerine karşı korunmalıdır.

Dişleri günlük olarak fırçalanan kedilerin; ağız içi enfeksiyon riski minimuma indirilir ve diş eti hastalıklara karşı korunur. Dolgun ve uzun tüylerin temizliği; ölü tüylerden arınmak için düzenli tüy temizliği önerilir. Kulaklar; en az haftada 1 temizlenmeli ve rutin hekim kontrolünde bakımı yapılmalıdır. Tırnaklar; haftalık kontrollerde gerekli olması halinde uzayan kısımlar özenle kesilmelidir. Suyla oynamayı seven bu tür, yaratıcı su kaplarından hoşlanır. Küçük bir çeşme veya suluk kullanımı gün içinde keyifli saatler geçirmeyi kolaylaştıracak basit malzemelerdir.

Maine Coon Nasıl Bir Kedidir?

Maine Coon kedileri için “Kediler âleminin nazik devi” tanımlaması yapılabilir. İri cüsselerinin tam tersine yumuşak karakterleriyle öne çıkarlar. Maine Coon olumlu özellikleri; açık ve kapalı mekânlarda beslenebilir. Sahibine bağımlı değil bağlı kalabilen tür tek başına zaman geçirebilir. Kendini oyalayacağı oyuncaklar erişebileceği yerlerde bırakılmalıdır. Su ile oynayan, banyo yapmayı seven, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla dost olan kediler evlerin aranan neşesidir. Maine Coon olumsuz özellikleri; zor bulunan ırkın başlangıç aşamasında maliyeti diğer türlere nazaran oldukça pahalıdır.

Maine Coon Ne Kadar Yaşar?

Ülkemizdeki popülerliklerini sosyal medya paylaşımlarına borçlu olan Maine Coonlar, iri cüsselerine rağmen sakin tavırlarıyla dikkat çeker. Sahibi tarafından sevilen, doğru bakılan, çevresinden değer gören, yaşam konforu üst seviyede tutulan, yeterli beslenen ve rutin kontrolleri ihmal edilmeyen bir Maine Coon kedisinin ortalama ömrü 17 yıldır.

Orijinal Maine Coon Nasıl Anlaşılır?

En önce dış görünüşüyle dikkat çeken ırk, en büyük kediler arasında gösterilir. Orijinal bir Maine Coon;

 • Kaslıdır.
 • Gövde yapısı gelişmiştir.
 • Bacakları kalındır.
 • Gözleri yuvarlaktır.
 • Kulakları dik ve sivri uçludur.
 • Tüyleri parlaktır.

Göz renkleri genellikle yeşil, bakır ve altın tonlardadır. Hemen her renk tüy ve desene sahip olan kediler, dikdörtgen vücut yapılarıyla benzerlerinden hemen ayırt edilir.

Maine Coon Ev Yaşamına Uygun Mudur?

Uzun ömürleri ve sayısız olumlu özelliğiyle Maine Coon kedileri için ev yaşamına uygundur denebilir. Aile hayatını seven ve sadık ırk, insanlarla çok iyi anlaşabilir. Ömür boyu Yavru Kediler gibi neşeli mizaca sahip olan tür, ihmal edilmeye gelemez.

80’li yıllarda popüler hale gelen Maine Coonlar, en büyük evcil hayvan türüdür. Zamanının büyük kısmını uyuyarak ve ev arkadaşlarıyla oynayarak geçiren kediler için zeki ve akıllı tanımlaması yapılabilir. Boyutlarına rağmen arkadaş canlısı olan ırk, başka evcil hayvanı olan ve kalabalık aileler için mükemmel bir seçimdir.

Main Coon Fiyatları

Main Coon ırkı değerli ve pahalı bir kedi ırkıdır ülkemizde 2022 yılı ortalama fiyatları 10.000 lira ile 22.000 lira arasındadır. 2023 senesinde ise bu rakamlar 15.000 lira 28.000 lira arasında değişmektedir.